Bez života: Anikó Vargová a jej „maratónsky beh“ do ženskej duše

| Kultúra | 8. 2. 2019

Bábkové divadlo v Košiciach v spolupráci s Divadlom Thália uvedie slovenskú premiéru monodrámy Bez života. Hlavnú postavu Anny, ktorá prišla o manžela a sama ostala na výchovu dcéry aj starostlivosť o domácnosť, stvárni Anikó Vargová.

 Známa slovenská herečka priznáva, že príprava na stvárnenie Anny nebola jednoduchá. „Je to najnáročnejšia divadelná forma, ktorú som doposiaľ robila – byť vyše hodiny sama na javisku, bez partnera, a udržať pozornosť diváka. Pustiť sa do monodrámy je ako maratónsky beh – ťažké, ale krásne,“ priznáva Anikó Vargová. Dodáva, že pri hereckej práci sa musí stotožniť so všetkým. „Respektíve, určité činy a pohnútky je potrebné pochopiť a obhájiť. Inak by som hrala názor na svoju rolu a to nebol cieľ. Musím žiť v koži Anny v čo najpravdivejšom presvedčení. Nech rozhodnú diváci, či mojej hrdinke budú držať palce, alebo nie.“

Sonda do duše

Hra Bez života môže osloviť nadčasovými a aktuálnymi témami ako samota, existenčné otázky, vzťah matky a dieťaťa či vnútorného boja človeka pod ťarchou spoločenských konvencií. „Príbeh Anny sa môže odohrávať v ktoromkoľvek čase. Je to sonda do duše ženy, ktorá sa snaží vysporiadať so stratou manžela a uspieť v roli matky pri starostlivosti o dcéru a domácnosť,“ konštatuje Vargová. Jedinečnosť monodrámy vidí v jednoduchosti. „Je to balada s jemným humorom a nemilosrdnou úprimnosťou.“

Premiéra monodrámy Bez života sa uskutoční 25. februára o 19:00 v BDKE na Alžbetinej 38. Po nej nasleduje beseda s režisérkou a prekladateľkou.

Tvorivý tím: herečka Anikó Vargová, režisérka Adina Lévay, scénografka Erika Gadušová, hudobná skladateľka Klaudia Gardeno a dramaturgička Tünde Kardos.

Hra Bez života získala ocenenie maďarských divadelných kritikov Dráma roka 2017. Maďarská premiéra monodrámy sa uskutočnila v októbri 2018 v Divadle Thália v produkcii OZ Proscenium a za podpory fondu KULT MINOR. Vo februári tohto roka v BDKE bude prvé uvedenie autora Jánosa Háya a jeho hry Bez života na Slovensku v slovenčine.

 Eva Barnišinová
Foto: NEMETIPHOTOS


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bez života: Anikó Vargová a jej „maratónsky beh“ do ženskej duše

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems