Afrodiziakum aj korenie – botanická záhrada vystaví niekoľko stoviek orchideí

| Pozvánky | 25. 2. 2019

V starodávnom Grécku sa ako afrodiziakum využívali, okrem iného, aj orchidey. Dodnes je známych takmer 30 000 botanických druhov. Zaujímavosťou je, že vanilka pravá z Mexika je jedinou úžitkovou orchideou a jej kvety opeľuje iba jedna skupina príbuzných včiel. Viac o týchto rastlinných skvostoch prezradí výstava v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.

 

Názov čeľade Orchidaceae bol odvodený od mena rastliny, vyskytujúcej sa v miernom pásme, ktorú po prvýkrát opísal grécky filozof Theofrastos už 300 rokov pred n. l. Pomenoval ju Orchis (semenník), a to podľa typického tvaru jej podzemných hľúz. V starom Grécku sa využívali ako afrodiziakum. Údajné povzbudzujúce účinky mali za následok aj odvodenie slovenského ekvivalentu mena rodu Orchis – vstavač a čeľade (vstavačovité).

 

Viac ako 100 000 krížencov

K orchideám patrí približne 25 000 – 30 000 botanických druhov. Ide o najväčšiu mladú a nestabilnú čeľaď, vyznačujúcu sa obrovskou variabilitou aj pestrosťou kvetov. Ich šľachteniu a kríženiu sa človek venuje už vyše 100 rokov. Dodnes poznáme viac ako 100 000 krížencov. V domácnostiach najčastejšie pestujeme zástupcov rodu lišajovec, ktoré majú atraktívne kvety. Na doplnenie – z tropických dažďových pralesov Ázie, Novej Guiney a severnej Austrálie pochádza asi 60 epifytických druhov tohto rodu.

Foto: redakcia

Vanilková rarita

Jedinou úžitkovou orchideou je vanilka pravá. Pochádza z Mexika, rastie ako liana a pestuje sa pre tobolky, tzv. vanilkové struky. Ich lahodná vôňa a chuť je žiadaná na celom svete. Pôvodne ju objavili a pestovali Aztékovia a slúžila na dochucovanie jedál. Do Európy ju doviezol v 16. storočí španielsky dobyvateľ Cortéz. V súčasnosti sa vanilka pestuje celosvetovo v tropickom pásme na plantážach. Pretože jej kvety dokážu opeliť len včely jedného rodu (žijúce v oblasti Mexika), v iných častiach sveta prebieha opeľovanie ručne, čo značne predražuje jej výrobu.

Foto: redakcia

Deviaty ročník výstavy Orchidey – skvosty v ríši rastlín sa uskutoční od 1. do 17. marca v skleníkoch Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach na Mánesovej 23, denne od 9:00 do 16:00.

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Afrodiziakum aj korenie – botanická záhrada vystaví niekoľko stoviek orchideí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems