Skôr, ako si prečítate vysvetlenie, nechajte sa oklamať

| K13 a VÝMENNÍKY | 31. 1. 2019

Na interaktívnej výstave Klamárium v Kulturparku nás klamali vlastné oči. Zmenili sme sa na obrov i trpaslíkov a zväčšovali aj zmenšovali sa prechádzaním po izbe. 

„Na príklade optických klamov chceme ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Návštevník uvidí neexistujúce podnety a, naopak, neuvidí tie existujúce. Zistí, ako pracuje naše podvedomie na základe vedomých podnetov. Dúfame, že výstava prinesie zábavu aj poučenie a prebudí zvedavosť i túžbu dozvedieť sa viac o tajoch ľudskej mysle,“ približuje charakter výstavy Zuzana Filčákova, projektová manažérka K13 – Košických kultúrnych centier. K jej obľúbeným exponátom patrí Stroopov test. Prebieha formou súťaže. Cieľom je čo najrýchlejšie prerozprávať názvy farieb, v ktorých sú slová vytlačené. Aj keď je to na prvý pohľad jednoduché, hra je sťažená v tom, že slová „hovoria“ niečo iné ako farba, v ktorej sú napísané. Pre ilustráciu – slovo červený je trebárs vytlačené zelenou farbou.

Klam Margaret Thatcherovej. Foto: archív Steelparku

Raz trpaslík, neskôr obor

Nás zaujali stereografické „oživené“ obrazy, zrkadlový stereoskop, ktorý spojil dve takmer rovnaké fotografie v jeden priestorový obraz a my sme sa ocitli akoby vo vnútri scény. Zabavili sme sa pri Beuchetovej stoličke, kde sme sa postupne menili na obrov a trpaslíkov. Ako je to možné? Táto stolička je tvorená dvoma oddelenými časťami. Ak sa na ne pozriete cez priezor, vyzerajú, akoby tvorili jeden celok. Sedadlo je v dvojnásobnej vzdialenosti ako nožičky a kvôli vytvoreniu dojmu nedeliteľnosti má stolička aj dvojnásobný rozmer. Úsmev na tvári vyvolala aj Amesova izba. Stačilo sa po nej prejsť z jedného rohu do druhého a „zázračne“ sme sa zmenšovali a zväčšovali. Prečo? Dozviete sa na výstave. Zimomriavky nám po chrbte prebehli pri Klame Margaret Thatcherovej. Na stene boli umiestnené dve takmer zhodné tváre, otočené hore nohami. Keď sme ich otočili do správnej polohy, jedna z nich zmenila výraz z obyčajného na strašidelný. Prezradíme, že tento efekt vznikol prevrátením očí a úst.

Foto: redakcia

Výstavu Klamárium tvorí vyše dvadsať interaktívnych exponátov a ku všetkým je uvedený sprievodný a vysvetľujúci text. Nájdete ich v Kulturparku v budove Bravo (prvé poschodie) do 31. marca, a to počas celého týždňa (11:00 – 18:00), s výnimkou pondelka. Vstupné je 1 €. Školské skupiny si môžu rezervovať vstup na info@steelpark.sk.

 

Výstava je rozdelená do piatich miestností. Každá oboznamuje s istou oblasťou ľudského vnímania – Čo mozog nebude chcieť, to neuvidíme. Čo všetko mozog zvládne. Ako môžeme vytvoriť ilúziu priestoru na ploche. Ako sa pohrať s perspektívou. Ako môžeme vytvoriť ilúziu pohybu.

Autormi výstavy sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. Na projekte spolupracovali s Katedrou psychológie Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Beuchetova stolička. Foto: archív Steelparku


Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Skôr, ako si prečítate vysvetlenie, nechajte sa oklamať

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems