Prvou premiérou ŠDKE v roku 2019 bude Škola žien

| Kultúra | 5. 1. 2019

Najslávnejší klasik francúzskej komédie Molière sa predstaví na doskách Štátneho divadla Košice. Premiéra jeho hry Škola žien v réžii Adriany Totikovej sa uskutoční 18. januára na Malej scéne.

Molière, vlastným menom Jean Baptiste Poquelin, patrí k najznámejším predstaviteľom francúzskeho klasicizmu 17. storočia. Jeho divadelné hry majú v oblasti komédie rovnako veľký význam ako hry Williama Shakespeara v žánri tragédie. Škola žien mala premiéru v roku 1692 a je považovaná za Molièrovu prvú majstrovskú komédiu. Ústrednou postavou je bohatý Arnolf – muž v najlepších rokoch bez záväzkov. Je dlhoročný odporca manželstva a obáva sa „parohov“. Rozhodol sa oženiť iba s dievčinou, ktorú si sám vychová od útleho veku. A to z dôvodu, aby predišiel nevere a vštepil jej – podľa jeho názoru – najlepšie zásady pre manželský život. Jeho predstavu o výchove napĺňa mladá Agnesa do chvíle, keď stretne sympatického mládenca Horáca. Arnolf sa nakoniec sám chytá do vlastnej pasce ako obeť žiarlivosti.

Režisérka Adriana Totiková na jednej z prvých čítačiek novej inscenácie Škola žien.

Škola žien bude v januári uvedená v ŠDKE po prvý raz. Bohatého Arnolfa zahrá Ivan Krúpa, pre ktorého je rola aj darčekom k okrúhlemu životnému jubileu v roku 2019. Mladú Agnesu stvárni Alena Ďuránová a sympatického Horáca Juraj Zetyák. V ďalších postavách sa predstavia Henrieta Kecerová, Stanislav Pitoňák, Adriana Ballová, Róbert Šudík a Milan Antol.

Premiéra Školy žien sa uskutoční 18. januára o 19:00 na Malej scéne. Bližšie info nájdete na www.sdke.sk.

V skúšobných priestoroch a čitárňach Štátneho divadla Košice sa pripravuje prvé uvedenie Molièrovej školy žien v Štátnom divadle Košice.

Redakcia
Foto: Štátne divadlo Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prvou premiérou ŠDKE v roku 2019 bude Škola žien

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems