Intímny pôrod v Krompachoch

| Rodina | 31. 1. 2019

Téma slovenského pôrodníctva v ostatných rokoch polarizuje spoločnosť a stavia proti sebe matky, ktorým stačí, že im lekári porodia zdravé dieťa, a tie, ktoré ho chcú porodiť aj v prijateľných a etických podmienkach. A to u nás nie je vždy zaručené, o čom svedčia osobné skúsenosti mnohých rodičiek a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Aj preto viaceré cestujú do Rakúska či Čiech dúfajúc, že to tam stihnú. No už nemusia. Na kraji mestečka Krompachy stojí malá pôrodnica, kde ženy rodia intímne, s dôverou a podľa pôrodných prianí. Neveríte?

Medzi košickými mamičkami sa začalo hovoriť o pôrodnici, kde môžu rodiť v akejkoľvek polohe – aj na stoličke, po štvornožky, pri sviečkach, hudbe, s partnerom po boku, pôrodnou asistentkou, ktorá pri kontrakcii pomasíruje chrbát a nechá vás v teplej sprche trebárs aj hodinu, a primárke, ktorá sa nebojí narušiť rutinné slovenské praktiky, o každom úkone vopred informuje, nezvolí vyvolávačku, len aby už bola doma, a odborne, no zároveň rešpektujúc individuálne priania prinesie na svet vytúženého potomka. Tak sme sadli do auta a s päťmesačným bruchom navštívili gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, vzdialené 50 km od Košíc. Čo sa doposiaľ len šuškalo, zrazu naberalo reálne kontúry. Ústretová primárka a milá pôrodná asistentka potvrdili „ženské reči“ a my sme sa rozhodli, že za pôrodom pocestujeme.

Dvadsaťštyrihodinový pôrod nie je práve vysnívaný, ale ak vás nevyšetruje päť lekárov bez pozdravu a predstavenia, ak pri sebe máte celý čas manžela a asistentku, pripomínajúcu láskavú mamu, ak pritom počúvate hudbu a tancujete v rytme kontrakcií, pohybujete sa bez obmedzení a v teplej sprche si uľavujete od bolesti každú polhodinu, môže to byť najkrajší zážitok na svete. A veruže môj pôrod taký bol. V rodinnej izbe sme v bolestiach, ale slobodne, bez zbytočného rušenia čakali na každú jednu kontrakciu a na malého drobca. Ten si dal načas a po celej noci a celom dni sme konečne ležali na sále pri stlmenom svetle, len ja, muž, primárka a pôrodná asistentka. V intímnej atmosfére sme spoločne vítali Hanku a tešili sa z toho, že mi ju priložili rovno na brucho, a to na celé dve hodiny. Pupočník dotepával a malá hnedovláska slimačími pohybmi „cestovala“ za mliekom. Až potom nasledovalo váženie, meranie a presun na izbu. Tam – na manželskej posteli – sme boli zrazu traja. Neveriacky sledovali malý zázrak a spoločne čakali na ráno. Bábätko prišli vyšetriť, pekne zaklopali a pozdravili, čo bolo zvykom asi každého člena nemocničného personálu. A ja som zrazu pochopila, že to ide aj takto. Že rodiť môžeme bezpečne, ale zároveň intímne, s láskou a porozumením. Že profesionalita a emócie si neprotirečia a že hormónmi naplnené ženy nie sú rozmaznané biomatky, ale cítiace bytosti, ktoré intenzívne zažívajú najväčší deň svojho života. Tak prečo by ten deň nemohol byť zároveň aj tým najkrajším?

PS: V Krompachoch môžete rodiť aj lotosovo!:)

Gabika K. Kuchárová
Foto: Martin Krestián


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Intímny pôrod v Krompachoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems