Deň komplimentov

| Editoriál | 25. 1. 2019

Pre január sú typické, okrem nástupu do práce, aj výpredaje. Nápisy SALE, -70 % či za polovicu zdobia výklady i stránky novín a zaplavujú sociálne siete. Priznávam, že tento rok som sa aj ja nechala strhnúť nákupným vírom.

Pri pobehovaní po obchodoch sa mi podarilo nájsť butik s plavkami. Samozrejme, boli v akcii. S nadšením som nabehla do predajne a odhodlane zvolala: „Rada by som videla bikiny, ktoré by mi pristali.“ Nato si ma predavačka skúmavým pohľadom premerala zhora nadol, vydula peru, presunula žuvačku z pravej strany ústnej dutiny na ľavú a mierne znudeným hlasom povedala: „Aj ja, milá slečna. Aj ja.“ V ďalšom obchode som si skúšala nohavice. V kabínke som sa pred zrkadlom vykrúcala sprava doľava, dokonca som vyšla von, aby som mala lepší výhľad na seba v zrkadle. Veľmi ochotná predavačka okolo mňa poskakovala so slovami: „Ako uliate! Akoby ich šili na Vás.“ A ja na to: „No neviem, trošku ma tlačia pod pazuchami.“

Keď sme už pri komplimentoch a „komplimentoch“, priznávam, že ma vždy pri srdiečku zahreje, ak mi po rozhovore respondenti poďakujú, pochvália za príjemnú spoluprácu a podajú ruku so slovami – bolo mi potešením. Alebo ak mi kamarátky povedia, že v tých šatách vyzerám dobre, lebo nechajú vyniknúť krivky a zakrývajú, čo majú. Tiež, keď mi doma pri jedálenskom stole poďakujú za vynikajúce pirohy s bryndzou so slovami, že lepšie ešte nejedli. No jeden z  komplimentov, na ktoré určite nikdy nezabudnem, je tento – „Si zvodná ako hromozvod.“.

Myslím, že komplimenty sú pre náš každodenný život potrebné. Dokážu rozžiariť deň, potešiť, podporiť či nájsť stratenú motiváciu. Potrebujeme ich dostavať, ale aj dávať. Ak vám môžem poradiť, pri komplimentoch nestačí suché konštatovanie typu „Máš pekný úsmev.“ To už „on“ či „ona“ počuli veľakrát. Danú osobu najviac potešíte, ak upozorníte na jeho osobitosť. Napríklad: „Máš pekný úsmev, rozžaruje ti celú tvár.“ Že to má už úplne iný účinok!

Aký kompliment ste naposledy dostali  vy?

PS: Deň komplimentov si pripomíname 24. januára. 

 

Eva Barnišinová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deň komplimentov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems