Zádielska dolina a Turniansky hrad: Zažite najkrajšie miesto Slovenského krasu, plné mohutných skál a tajomných jaskýň

| Cestovanie | 4. 12. 2018

Za prírodnými unikátmi vôbec nemusíte cestovať do zahraničia. Stačí prejsť pár kilometrov a vychutnať si výhľad na ojedinelé prírodné výtvory v Slovenskom krase.

 Medzi planinou Horného vrchu a Zádielskou planinou leží vyše 3 km dlhá Zádielska dolina. Tento monumentálny krasový kaňon je miestami len 10 metrov široký a jeho vápencové skalné útesy dosahujú výšku vyše 300 metrov. Bol vytvorený erozívnou činnosťou Blatnicého potoka, ktorá trvala viac ako milión rokov. Tamojšie skalné útvary sú preslávené medzi lezcami. Čakajú ich stovky ciest rôznych obtiažností. Keďže Slovenský kras je národný park, liezť je dovolené len vo vyznačených povolených oblastiach s časovými obmedzeniami.

Trasa

Najlepšími východiskami na objavovanie krás Zádielskej doliny sú obce Zádiel a Bôrka. Ak si však vyberiete tú istú trasu ako ja, prístup bude trochu zložitejší. Pricestovala som autobusom do blízkej obce Dvorníky, odkiaľ som sa po červenej značke dostala do Zádielu. Tam začína dolina a zároveň aj náučný chodník, ktorý prezentuje históriu a prírodné podmienky. Po asfaltovej ceste, kopírujúcej potok, sa za hodinu dostanete na rázcestie pri horárni. Odtiaľ pokračujte cez Bezvody až Na skalu. Najkrajší zážitok vás čaká na vrchole. Ako na dlani sa pred vami otvorí výhľad nielen na celú Zádielsku dolinu, ale aj široké okolie. Odporúčam navštíviť aj zrúcaniny Turnianskeho hradu na neďalekom pahorku. Dôjdete tam za dve hodiny, avšak túra je náročná, keďže kráčate po nepríjemných škrapách.

Unikátna príroda

Zádielska dolina je známa najmä zaujímavými krasovými útvarmi a veľkým počtom jaskýň. Pre svoju jedinečnosť bola v roku 1954 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Pozornosť zaujme najmä Cukrová homola – ihlanovitá skala, ktorá vytŕča do výšky 105 metrov. Neďaleko sa nachádza vstup do Kráľovej jaskyne. Podľa legiend sa v nej ukrýval kráľ Belo IV. po prehratej bitke s Tatármi pri rieke Slaná (1241). Z čias doby železnej pochádza aj známe Zádielske hradisko s mohutným opevnením. Jeho funkciou bolo kontrolovať dôležitú komunikáciu, ktorá spájala Rožňavu a Košickú kotlinu.

 Turniansky hrad

Za Turňou nad Bodvou určite neprehliadnete Turniansky hradný vrch so zvyškami hradu zo 14. storočia. Postaviť ho dal šľachtický rod Turnianskych a definitívne zanikol po požiari v roku 1848. Dnes nachádzame už len múry jednotlivých objektov. Zaujímavosťou je, že tam rastie vzácna rumenica turnianska, ktorú nenájdete nikde inde na svete.

 

Odporúčaná trasa Zádielska dolina – Turniansky hrad
Dvorníky (červená značka, 00:30) – obec Zádiel (červená značka, 01:15) – Zádielska dolina, horáreň (modrá značka, 01:15) – Bezvody (zelená značka, 00:45) – Na skale (modrá značka, 1:00) – Turniansky hrad (modrá značka, 00:30) – Turňa nad Bodvou.
Približný čas: 05:15. Dĺžka: 20 km. Prevýšenie: 610 m. Náročnosť: stredná

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: Zuzana Galová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zádielska dolina a Turniansky hrad: Zažite najkrajšie miesto Slovenského krasu, plné mohutných skál a tajomných jaskýň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems