Unikátne spojenie minerálov a hmyzu

| Cestovanie, Umenie | 11. 12. 2018

Výstava približuje prepojenie živej a neživej prírody. Vzorky minerálov, hornín a kryštálov sú priradené k rôznym druhom domácich i exotických motýľov a chrobákov. „Snažili sme sa medzi nimi nájsť tvarovú, štruktúrnu či farebnú spojitosť, teda aby minerál pripomínal farbou a štruktúrou rôznych zástupcov hmyzu a naopak. Je na fantázii návštevníka, aby hľadal spoločné znaky. Exponáty nám ukazujú, aká je príroda úžasná, navzájom prepojená a je potrebné vnímať ju ako celok,“ priblížil kurátor Peter Krišovský z VSM. Jeho kolega Stanislav Levendovský dodal, že vystavené predmety pochádzajú z tridsiatich štyroch štátov z Európy, Ázie, Ameriky a Afriky. „Kolumbia, Mexiko, Kostarika, Bolívia, Indonézia, Malajzia, Kamerun, Brazília, Kongo, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Česká republika… Zaujímavosťou je, že vystavené dvojice kameň – živočích nepochádzajú z rovnakých krajín. Snažili sme sa ukázať, ako je príroda po celom svete prepojená.“ Príprava výstavy trvala viac ako rok. „Najťažšie bolo hľadanie párov,“ priznávajú obaja kurátori. 

Aragonit (Bešeňová) a Thysania zenobia (Kolumbia).

 

Svietiace minerály

Na výstave nás okrem netypických dvojíc minerálov a hmyzu zaujali dve „tajomné“ vitríny. V prvej sme obdivovali zlatohlávky. „Tieto chrobáky sú pôvodom z Afriky a chová ich kolega z múzea. Živia sa ovocím, peľom a medom,“ prezradil Krišovský. V druhej presklenej skrinke sa vynímal tyrkysový škorpión a pestrofarebné minerály. „Sú osvetlené ultrafialovým svetlom, pod ktorým vyzerajú úplne inak ako pri dennom. Napríklad fluorit je biely, ale pri UV modrastý až fialový. Vystavený škorpión je v skutočnosti čierny, ale pod UV lampou žiari na modro-zeleno. Tento jav sa nazýva luminiscencia. Dochádza k nej, keď sú v štruktúre minerálov prítomné tzv. aktivátory – atómy vhodných vlastností, ktoré uvoľňujú energiu ako viditeľné svetlo. Prevažná časť minerálov má pri luminiscencii len jednu farbu, približne 10 % vyžaruje viac farieb. Napríklad kalcit môže byť modrý, červený, zelený, ružový, biely a oranžový. Spôsobuje to stopové množstvo prvkov vzácnych zemín,“ vysvetlil Levendovský. Výstava je doplnená popisnými textami na baneroch. Približujú význam farieb v prírode a maskovanie živočíchov, informujú o jedovatom hmyze, obojživelníkoch i hadoch.

Drevný opál (Zemplínska Teplica) a Papilio rumanzovia (Filipíny).

Farebnú krásu prírody môžete obdivovať vo VSM v budove na Námestí Maratónu mieru 2 do 15. apríla 2019. Vstup je 1 € dospelí/0,50 € študenti.

Vedeli ste, že?
Včely a čmeliaky vyhľadávajú kvety žltej, modrej a fialovej farby. Červené nevidia. 
Hmyz vníma farby pomocou zložených očí, a tak vidí aj ultrafialové svetlo.
Niektoré druhy rastlín menia farbu kvetu v závislosti od pH pôdy, napríklad pľúcnik lekársky či hortenzia.
Slnečné svetlo sa šíri rýchlosťou 299 792 458 m/s.

Eva Barnišinová

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Unikátne spojenie minerálov a hmyzu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems