Spomienka na slávneho košického hokejistu Džindžiho

| Osobnosti | 19. 12. 2018

 

Džindži bola prezývka Ladislava Trojáka, jedného z najslávnejších košických hokejových rodákov, ktorého športovú i životnú púť ukončila tragická nehoda.

 

„…Troják sa skoro stal miláčikom obecenstva. V jeho okolí, kde vyrastal, ho volali Ďžindži. Táto prezývka sa však preniesla i medzi návštevníkov hokeja. Nečudo, že keď sa Troják zmocnil puku a dravo útočil, obecenstvo skandovalo Ďžindži, Ďžindži…“ (spomienky Františeka Janderu, nestora košického hokeja)

 

Mladý, dravý a superrýchly

Troják vyrastal v Košiciach, v oblasti známej ako Tri Hôrky. Už ako mladého chlapca ho uchvátil hokej. Po zrode kanadského hokeja v Košiciach (predtým sa hrával bandy hokej) nastúpil za klub KSC a neskôr za ČsŠK, kde trénoval pod taktovkou Janderu. Obrovské športové nadanie Trojáka neuniklo pozornosti trénera LTC Praha na turnaji v Tatrách v roku 1934, ktorý ho zavolal hrať hokej do stovežatej Prahy. LTC bolo v tom čase jedno z najkvalitnejších európskych klubov. Onedlho sa mladý Košičan dostal do reprezentácie. V 1936 ho nominovali na Olympijské hry v Garmisch-Partenkirchene, kde česko-slovenské družstvo obsadilo štvrté miesto. Mladý, dravý a superrýchly hokejista s veľkým morálnym cítením a zmyslom pre fair play dokázal získať davy fanúšikov. Nikdy nevynechal tréning, vždy si splnil povinnosti a aj osobnostne sa prejavoval ako skvelý kamarát a morálny vodca tímu. Popri hokeji pracoval ako účtovník v pražskom cukrovare. Po práci sa ponáhľal na tréning a keď prišiel deň zápasu, dostal aj výnimočné voľno, len aby mohol hrať.

 

Trojákovo námestie

Prvý väčší úspech s reprezentáciou dosiahol na MS v Prahe (1933). Zo šampionátu si odniesol cenný bronzový kov. Vojna zapríčinila osemročnú pauzu v organizovaní majstrovstiev sveta. V roku 1947 ich opäť hostila Praha a útok v zložení Konopásek – Troják – Zábrodský patril k najlepším. Československo sa aj vďaka senzačnému víťazstvu Rakúska nad Švédskom stalo majstrom sveta. V Košiciach pripravili Trojákovi obrovskú oslavu a jeho rodnú Radlickú ulicu premenovali na Trojákovo námestie. O rok neskôr sa MS konali v St. Moritze v rámci olympijského turnaja. Ladislav Troják niesol vlajku česko-slovenskej výpravy.

 

Tragická nehoda

Vo februári 1948 sa k moci dostali komunisti. Po nátlaku Troják vstúpil do ich strany, inak by bol vyradený z reprezentácie. Koncom roka 1948 odohrala turnaj v Paríži a smerovala do Wembley. Angličania nestihli včas vybaviť víza šiestim hráčom nášho tímu, bol medzi nimi aj Troják. Za mužstvom mali letieť dodatočne, avšak v Londýne nepristáli. Tragicky zahynuli pri havárii lietadla nad kanálom La Manche 8. novembra 1948. Je potrebné spomenúť, že štátna bezpečnosť v ČSR nedôverovala informáciám o páde lietadla. Trúchliace rodiny dlhý čas vyšetrovala s podozrením, či sa hokejisti nesnažili emigrovať. Pred osemdesiatimi rokmi sa nešťastne skončila hokejová i životná púť skvelého športovca a výnimočného človeka.

 

Peter Anna, HistoricKE

Foto: archív autora


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spomienka na slávneho košického hokejistu Džindžiho

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems