Prednáška o islandskom zlatom trojuholníku aj skrytých ľuďoch

| Cestovanie | 31. 12. 2018

Rozloha Islandu je dvakrát väčšia ako Slovensko, nájdete v ňom najstarší parlament na svete, viac ako 800 geotermálnych oblastí a približne 7000 termálnych prameňov. Jeho národným športom je vybíjaná a platí zákaz mať za domácich miláčikov hady, jašterice či korytnačky. Zaujímavosťou je, že Islanďania nemajú klasické priezviská – pozostávajú z otcovho krstného mena, doplneného príponou -dóttir (dcéra) alebo -son (syn).

 Na Cestovateľskom kine 15. januára v Kine Úsmev budú návštevníci objavovať islandské pobrežie, vyberú sa na jeden z najkrajších trekov sveta a dozvedia sa, aké je to kráčať po ľadovci či zdolať aktívnu sopku Katla na snežnom skútri. A to v sprievode cestovateľa a fotografa Roberta Tarabu.

Zlatý trojuholník

Robert po prvýkrát navštívil Island pred piatimi rokmi. Odvtedy sa naň vracia niekoľkokrát do roka. Podľa jeho slov vás hlavné mesto Reykjavík dostane svojou atmosférou a nespútaným nočným životom. K povinným turistickým atrakciám patrí zlatý trojuholník, tzv. golden circle. Tvorí ho jeden z najmohutnejších a najkrajších islandských vodopádov Gullfoss, gejzíry Geysir a Strokkur, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších na svete a každých 5 – 10 minút vytryskuje vodu do výšky cca 25 m. Trojuholník dopĺňa národný park Thingvellir, kde je najlepšie vidieť trhlinu medzi eurázijskou a americkou platňou a tiež je to miesto založenia jedného z najstarších parlamentov sveta – Althing. Robert odporúča navštíviť islandské vnútrozemie. „Je nespútané a pre mňa osobne je jeho najkrajšou časťou Landmannalaugar, často prezývaný ako dúhové hory. Čierna pláž Reynisfjara a útesy Dyrhólaey neďaleko dedinky Vík vo vás zanechajú pocit mystickosti.“ Dodáva, že si taktiež môžete zajazdiť na snežnom skútri a zdolať tak aktívnu sopku alebo sa poprechádzať po ľadovci. Populárnou je aj lagúna Jökulsárlón s plávajúcimi kryhami.

Elfov vidia iba deti

Island je opradený legendami, ktoré vychádzajú z jeho histórie, kultúry a ľudových tradícií. „Podľa povestí žijú elfovia na celom ostrove. Obyvatelia ich poznajú pod pomenovaním Huldufolk, v preklade skrytí ľudia, a považujú ich za dobrosrdečné bytosti. No môžu ich vidieť iba deti. Pre Islanďanov je charakteristický vzťah k prírode, ktorú si nesmierne vážia a milujú. Spoločnou črtou so zvyškom Škandinávie sú búrlivé piatkové a sobotné večery, pri ktorých každý správny Islanďan pije, ako tomu s obľubou hovorím, až na podlahu. Práve vtedy sa z odmeranejších Severanov stanú veľmi priateľskí Vikingovia, ktorí s ťažkosťami hľadajú cestu domov,“ dodáva Robert s úsmevom.

O zemi vodopádov, sopiek a oviec, kde cítiť silu prírody aj elfov, porozpráva Robert Taraba 15. januára o 20:00 v Kine Úsmev. Vstupné je 5 eur na mieste/4 eurá v predpredaji. Lístky zakúpite v pokladni kina alebo online na kinousmev.sk.

 

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prednáška o islandskom zlatom trojuholníku aj skrytých ľuďoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems