O chybách

| Editoriál | 10. 12. 2018

Spomínam, keď ma mama ako malé dieťa niekoľkokrát denne upozorňovala, aby som nebehala po strmom chodníku pri dome. Samozrejme, neposlúchla som. Prestala som po ňom behať až vtedy, keď som si rozbila bradu a odrela kolená.

Všade sú chyby. Každý robí chyby. Všetko je chyba. Viem to, ale v živote sú určité veci, keď sme presvedčení, resp. v kútiku duše tušíme, že je to chyba. Ale nevieme, či je to skutočne chyba, pretože jediný spôsob, ako to zistiť, je tú chybu urobiť. Potom sa pozrieť späť, povedať si: „Áno, bola to chyba!“, poučiť sa, zapamätať si tú chybu a v minulosti ju už nezopakovať. Získame tak poučenie na celý život.

Uvažujem, či by nebola väčšia chyba niekedy niektorú chybu nikdy neurobiť. Keďže potom by som nevedela, či to chyba je, alebo nie. A prišla (zvyčajne) o cennú životnú lekciu. Po nepríjemnom sklamaní viem, že nie každá „kamarátka“ si zaslúži moju dôveru.

Poviem Vám niečo o chybách. Niekedy, i keď viete, že to bude chyba, aj tak ju musíte urobiť. Človek je od prírody zvedavý jedinec, ochotný riskovať, skúšať, overovať… Niekedy za cenu „pádu na hubu“, inokedy sa jeho úsilie vyplatí a získa uznanie kolegov, spoluobčanov, verejnosti.

Myslím si, že chyby budeme robiť stále, nedá sa im úplne vyhnúť. Nie sme bezchybné naprogramované stroje, ktoré sa dajú reštartovať, vypnúť či zapnúť podľa potreby. Prvá chyba možno zamrzí, druhá chyba bolí menej, tretia, štvrtá… – buď nás poučia a viac sa ich nedopustíme, alebo budeme dané chyby robiť celý život. Či už z nepozornosti, alebo akéhosi vnútorného presvedčenia, že aj keď si ostatní myslia, že je to chyba, ja to za chybu nepovažujem.

Robiť nechyby? Byť perfektný, ideálny človek? Nemožné. Nikto predsa nie je dokonalý, aj mne chýbajú chyby – zvyknem hovoriť s úsmevom na tvári. Zaiste pochybil každý z nás. Nielen ja, on, ona. Mýliť sa je ľudské, odpúšťať božské. Aj keď v súčasnosti sa, nanešťastie, stretávam s pozmenenou verziou tohto výroku: Zmýliť sa je ľudské, ale „zvaliť“ chybu na iných „ľudskejšie“.

Eva Barnišinová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O chybách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems