Nové interaktívne exponáty z Maďarska

| Mesto Košice, Tipy z redakcie | 19. 12. 2018

Hore svahom, Lietajúci odraz a Zrkadlové kreslenie sú tri exponáty, ktoré od polovice januára budúceho roka pribudnú v Steelparku. Prvý spomenutý popiera gravitačný zákon, druhý navodzuje ilúziu vznášania sa vo vzduchu a tretí rozvíja senzomotoriku.Exponát Hore svahom.

Košický park vedy v spolupráci s maďarským centrom Ágora v Debrecíne plánuje už štvrtú výmenu exponátov. K južným susedom pocestuje trojica drevených hlavolamov (black box, lano v labyrinte a uväznený prstenec) výmenou za dvojitý kužeľ, lietajúce zrkadlo a netypický kresliarsky pult.

Exponát Lietajúci odraz.

Nezvyčajné „hračky“

V Steelparku sa návštevníci budú môcť od polovice januára do konca decembra 2019 zahrať s neobyčajnými interaktívnymi „hračkami“. Exponát Hore svahom pozostáva z dvojitého kužeľa a rampy. Na prvý pohľad popiera gravitačný zákon, keďže sa kotúľa hore rampou. Lietajúci odraz je tvorený špeciálnym zrkadlom. Naň si deti obkročmo sadnú a natiahnu ruky do vzduchu. Ich končatiny sa budú odrážať v zrkadle, čo vyvolá optickú ilúziu, že sa vznášajú. Tretí exponát má názov Zrkadlové kreslenie. Návštevníci s rukami pod pultom (zabráni im vidieť na papier) budú prekresľovať obrázok, ktorý uvidia v zrkadle pred nimi. Na prvý pohľad jednoduché, avšak kresliť dokážeme iba vtedy, ak sa nám podarí zosúladiť pohybovú sústavu a zmyslové orgány. Táto schopnosť sa nazýva senzomotorika. Svaly reagujú na impulzy, ktoré dostávajú od zmyslových orgánov. To znamená, že ak posunieme ruku doprava, ale zrakom vnímame pohyb doľava, automaticky sa snažíme o korekciu pohybu. Nastáva teda nesúlad medzi koordináciou zraku a pohybu. Niekoľkonásobným opakovaním sa táto úloha stáva ľahšou, pretože mozog sa prispôsobuje novým podmienkam.   

Exponát Zrkadlové kreslenie.

Trojicu exponátov z Maďarska nájdete v Steelparku od polovice januára do decembra 2019.

Redakcia

Foto: archív centra Ágora v Debrecíne


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nové interaktívne exponáty z Maďarska

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems