Nebuďme farizejmi!

| Deti | 17. 12. 2018

Ahoj, bojíš sa, že Biblia je otravná? Že ti bude vnucovať vieru v Boha? Môžem všetkých ubezpečiť, že kniha Martina Vopěnku tak neurobí. Ale prečo potom čítať Biblické príbehy pre neveriace deti, keď nemáme záujem o náboženstvo? Ako v prípade prvých viet, požičiam si argument z obálky publikácie: Celá naša európska civilizácia je ovplyvnená Bibliou. Pravdupovediac, ak nie sme úplní farizeji, musíme uznať, že slovenská literatúra a kultúra je popretkávaná odkazmi na Knihu kníh a tiež úsloviami, ktorých porozumenie patrí k všeobecnej inteligencii. Mnoho Kristových výrokov včleňujeme do bežnej komunikácie, ako napríklad známu výzvu nehádzať perly sviniam. Človeka, ktorý zjedol inému poslednú misu šošovice, by sme na základe porozumenia mali odsúdiť rovnako ako toho, kto odovzdal Judášov bozk. Príkladov je veľa. Aj preto sa nemožno tváriť, že pri Knihe kníh nejde o nič. Práve naopak. Ponúka obrovské dobrodružstvo (z) poznania.

Biblické príbehy pre neveriace deti charakterizuje moderný, dynamický štýl. Martin Vopěnka bez prekrúcania a dehonestácie prerozprával elementárne známe príbehy Starého zákona a kľúčové udalosti z Kristovho života. Majstrovstvo autora spočíva v údernej stručnosti. Príbeh spolu s príkladom uplatnenia biblického odkazu v živote zväčša nepresiahne stranu. Kapitola Pokúšanie diablom na púšti vyúsťuje takto: „Aj keď to tak nemusí vyzerať, podobné pokušenia často zažívame aj v reálnom živote (…) A bolo by veľmi zlé, keby sme napríklad predstierali chorobu, aby sme si overili, či sa o nás niekto, komu na nás záleží, postará. To je druh pokušenia, podobný tomu, aké mal Ježiš, keď ho diabol nabádal, aby skokom z chrámu vyskúšal, či Boh zošle anjelov, ktorí by ho zachránili pred pádom.“

V predstavovanej publikácii sa snúbi náboženská pravda s racionálnym vedeckým prístupom, dokazujúc, že sa môžu plnohodnotne dopĺňať a sporné body uchopiť ako príležitosť na konštruktívny dialóg. Nájdeme ich aj v tejto knihe. Záleží len na nás. 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nebuďme farizejmi!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems