Navrhol dosku so zabudovaným vykurovaním

| Zaujímavosti | 5. 12. 2018

Košický doktorand Dominik Dubecký sa zaoberá vývojom dvoch inovatívnych produktov, určených pre stavebníctvo – doska so zabudovaným infračerveným vykurovaním a zariadenie na vytváranie otvorov pre inštalačné rozvody v stenách. Funguje tak, že nepoškodí fasádu či omietku.

Štyri roky pracuje Dominik Dubecký na startupe INNCON – Innovative construction. V júni tohto roka s ním uspel na celoslovenskej súťaži Slovak University Startup Cup 2018 a stal sa víťazom v kategórii priemyselné technológie, technické riešenia a robotika.

Dominik Dubecký s prototypom vykurovacej dosky a zariadením na výrobu otvorov v stene.

Infračervené vykurovanie

INNCON má v svojom portfóliu dvojicu inovatívnych produktov. Prvým je Comfywarm. „Pozostáva z dvoch dosiek (napríklad OSB alebo sadrokartónových), medzi ktorými je vmontovaná vykurovacia fólia. Po zapojení do elektriny sa dokáže nahriať na teplotu 35 – 40°C. Dosku môžeme zabudovať do steny, podlahy či stropu. Plní vykurovaciu funkciu, takže nie sú potrebné iné tepelné zdroje – radiátory, ohrievače… Najjednoduchšie využite Comfywarmu je v stavebných paneloch. Ak chceme plnohodnotné vykurovanie, odporúčam, aby tieto dosky tvorili približne 80 % z celkovej plochy steny,“ vysvetľuje študent TUKE.

Taviaca a pohybová časť zariadenia na výrobu otvorov v stene bez jej poškodenia.

Teplo za 10 minút

Teplota dosky s infračerveným vykurovaním sa dá regulovať senzorom alebo termostatom. „Riziko požiaru nehrozí. Ak by sme vykurovaciu fóliu voľne položili, tak sa zahreje na maximálne 45°C. Je tenká necelý milimeter, takže teplo z nej rýchlo ,odchádza‘. Z toho dôvodu nehrozí jej prehriatie,“ opisuje Dominik. Dodáva, že zopár slovenských stavebných firiem síce používa spomínanú fóliu najmä do podlahového vykurovania, ale žiadna ju nevyužíva v kombinácii s doskami. „A v tom je Comfywarm jedinečný.“

Tunel v stene

Druhým produktom v rámci startupu INNCON je zariadenie na dodatočné vytváranie otvorov v stenách, a to bez výraznejšieho porušenia ich povrchu. „Predstavte si, že staviate dom alebo renovujete. Vonkajšie steny sú zateplené a na nich natiahnutá nová omietka, v interiéri ste čerstvo vymaľovali. Uvedomíte si, že satelitný kábel na hornom poschodí potrebujete dostať na prízemie. Nechcete rýpať do steny či fasády, vyškrabávať murivo. Preto niektorí nechajú kábel voľne na podlahe a zamaskujú ho pod kobercom. Z toho dôvodu som navrhol zariadenie, ktoré vo vnútri steny (panel tvorený dvomi OSB doskami a polystyrénom) dokáže urobiť otvor bez výraznejšieho porušenia povrchu. Zariadenie je možné využiť aj priamo v spomínanej zateplenej fasáde. Podstata fungovania je založená na využití zariadenia, ktoré pozostáva z taviacej a pohybovej časti. Sú prepojené magnetmi,“ približuje Dominik a opisuje princíp fungovania: „Napríklad do priečky v kuchyni potrebujeme vmontovať elektrický kábel. Urobíme dva otvory – v miestach, kde vstúpi a vystúpi zo steny. Pohybová časť zariadenia ostáva vonku. Riadim ňou taviacu časť, ktorú vložím do otvoru v stene. Funguje to nasledovne. Zariadenie zapojím do elektriny. Tá zahreje hrot taviacej časti na cca 250°C. Po stene prechádzam pohybovou časťou po tých miestach, kde chcem, aby viedol tunel. Ten vytvára taviaca časť s horúcim hrotom do polystyrénu. Takto vo vnútri steny vypálim otvor na kábel bez toho, aby som poškodil omietku. Jediným defektom budú otvory pre vstup a výstup káblu.“

Doska s infračerveným vykurovaním aj taviace zariadenie sú chránené platným úžitkovým vzorom a aktuálne čakajú na udelenie patentu.

Grafický návrh vykurovacej dosky.

 

Dominik Dubecký (1992) pochádza z Levoče. Aktuálne je štvrtákom doktorandského štúdia na Ústave technológie a manažmentu na stavebnej fakulte TUKE.

Eva Barnišinová

Foto: Dominik Dubecký


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Navrhol dosku so zabudovaným vykurovaním

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems