Na prelome: Umenie rokov 1890 – 1918

| Nezaradené, Pozvánky | 1. 12. 2018

Rozsiahly výstavný projekt Východoslovenskej galérie v Košiciach s názvom Na prelome – Umenie rokov 1890 – 1918 mapuje obdobie pred vznikom prvej Česko-slovenskej republiky. Pozostáva z ikonických obrazov stredoeurópskeho umenia.

 Výstavu Na prelome – Umenie rokov 1890 – 1918 pripravovali kurátori Miroslav Kleban a Ján Kovačič takmer rok a pol. „Má historický a výpravný charakter, je veľkolepo koncipovaná a predstavuje akýsi vizuálny komentár sledovanej epochy. Z toho dôvodu si návštevníci môžu prezrieť približne dvesto diel. Ide prevažne o olejomaľby, akvarely, kresby, grafiky a zopár  sôch. Výberom exponátov chceme poukázať na to, že vedľa seba paralelne fungovalo české, maďarské, slovenské, rusínske a nemecké umenie, koniec-koncov i tieto národnosti. Výstava je muzeálnou prehliadkou, akýmsi kabinetom kuriozít maliarstva, ktorý ponúka ikonické diela stredoeurópskeho umenia. Núti nás zamyslieť sa nad dejinami, identifikovať sa s vlastnou minulosťou a prijať ju takú, aká naozaj je. Zároveň poukazuje na to, že v našom stredoeurópskom priestore vieme a musíme naďalej fungovať v dobrej kultúrnej a politickej rovnováhe či výmene,“ konštatuje Kleban.

Ferdinand Katona – Vysoké Tatry v zime, 1894 – 1925, Východoslovenská galéria Košice.

Príroda ateliérom

Dvojica kurátorov VSG sa rozhodla spracovať obdobie pred udalosťami, ktoré viedli k rozpadu Rakúsko-Uhorskej monarchie a vzniku ČSR. Kleban vysvetľuje, prečo. „Roky 1890 – 1910 boli plodné na zrod nových umeleckých smerov. Čerpali alebo boli prevzaté zo svetového umenia. Napríklad impresionizmus bol považovaný za revolúciu v umení. Väčšina pozná Maneta, Cézanna… Výrazne ovplyvnili umenie aj v našich končinách. Vznikol nový smer, tzv. luminizmus. Pracuje s impresionistickými princípmi, no viac sa sústreďuje na svetlo, tieň a farbu. Môžeme hovoriť o akejsi revolúcii, keď umelci začali opúšťať priestory akadémií aj ateliérov a odchádzali maľovať do prírody. Umenie sa stalo viac duchovnou záležitosťou. Veľkým impulzom pre kultúru bol zrod secesie – posledného medzinárodného slohu, ktorý ovplyvnil všetky umelecké druhy (maliarstvo, sochárstvo, grafiku, architektúru…).“

Konštantín Kővári-Kačmarik – Maliarka, 1908 – 1910, Východoslovenská galéria Košice.

Košičania nakupovali umenie

Prelom 19. a 20. storočia je charakteristický spoločensko-hospodárskymi zmenami. „Menilo sa myslenie ľudí, prístup k umeniu, životu a filozofii; spoločnosť sa industrializovala a politicky radikalizovala. To všetko vyvrcholilo v apokalypse prvej svetovej vojny. Nie nadarmo sa vraví, že ,dlhé‘ 19. storočie končí práve rokom 1918, ktorý je v dejinách európskych národov prelomový. Pre košický región je prelom storočí obdobím, kedy sa kulminuje výstavná činnosť, diskutuje sa o stave umenia, nakupovaní umeleckých zbierok a pod.,“ približuje Kleban.

Výstava Na prelome – Umenie rokov 1890 – 1910 potrvá od 28. novembra do 26. mája 2019 v priestoroch VSG na Hlavnej 27.

Súťaž
Pri príležitosti výstavy Na prelome – Umenie rokov organizuje VSG súťaž o reprodukcie vystavovaných diel. Zapojiť sa môže každý návštevník, a to tak, že vypíše súťažný lístok, ktorý dostane pri kúpe vstupenky, a vhodí ho do pripravenej urny na vrátnici. Súťaž potrvá do 26. mája 2019. Losovanie bude prebiehať viackrát počas trvania výstavy. Bližšie informácie nájdete na vsg.sk.

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na prelome: Umenie rokov 1890 – 1918

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems