Legenda o spiacom mníchovi

| Cestovanie | 25. 12. 2018

Stonehenge vo Veľkej Británii pozná, hádam, každý. Vedeli ste však, že podobné mystické miesto máme aj u nás na východnom Slovensku?

 

Na severovýchode Slovenska, v Spišsko-šarišskom medzihorí, sa nachádza obrovský skalný útvar, ktorý pripomína ležiacu postavu. Stačí sa odviezť autom na koniec dediny Kamenica, pokračovať rovno po ceste a na pravej strane zastaviť na parkovisku. Na tomto mieste si môžete prečítať, kto bol, podľa legendy, Spiaci mních, napiť sa z prameňa a vydať sa preskúmať povesťami opradené skalné útvary. Zaujímavosťou je, že skaly tvoria aj hranicu európskeho rozvodia medzi Baltským a Čiernym morom.Spiaci mních. Foto: Jozef Krajňák

 

Obor zabudnutý v čase

Možno ste okolo prechádzali už veľakrát, no nikdy vám nenapadlo pozrieť sa na kopu skál iným pohľadom. Obrovská ležiaca postava vystriedala už mnoho názvov. Hovorievali jej Indián, Spiaci princ, Spiaca panna či Kamenná baba. Najstarší zachovaný názov bol Spiaci obor, ktorý sa neskôr vplyvom kresťanstva premenoval na Spiaceho mnícha, ako ho poznáme dodnes. Či malo toto miesto podobu ležiacej postavy prirodzene, alebo tomu dopomohol človek, môžeme dnes len hádať. Odborníci však tvrdia, že takáto podoba nemôže byť len náhodou a hrou prírody. Nasvedčujú tomu aj rôzne nájdené artefakty a stopy činnosti človeka. Kedysi bol vraj Spiaci mních kultovým miestom a slúžil duchovným potrebám našich predkov. Ak sa na chvíľu zapozeráte na skaly, ukážu sa vám v celkom inom svetle. Na kameňoch je množstvo obrazov, figúr, napodobenín zvierat či symbolov plodnosti.

Nosová skala. Foto: Miroslava Slejzáková

Legenda o Spiacom mníchovi

Ak by ste sa opýtali obyvateľov blízkej Kamenice, hádam každý by vám rozpovedal inú legendu o ležiacom obrovi. Jedna z tých, ktoré sa najčastejšie opakujú, však hovorí o tom, že v stredoveku tam v pustovniach žili benediktínski mnísi. Jeden z nich sa raz rozhodol nespať, aby mohol v noci pozorovať tanec nahých nočných víl. Prichytili ho pri čine, a tak bol potrestaný večným spánkom.

Golem. Foto: Jozef Krajňák

Tajomné jaskyne

V celom komplexe sú tri jaskyne, ktoré sú nielen dokonale zakomponované v teréne, ale dotvárajú aj vizuálnu stránku obra. Perúnova jaskyňa (17 m) tvorí oči a je priechodná. Doslova môžete prejsť mníchovi cez hlavu. Kedysi vraj slúžila na iniciačné účely pri oslavách narodenia, vstupe do dospelosti či pri povýšení vodcu. S názvom Káblovej jaskyne (35 m) sa spája príbeh o jej objavení. Pred vyše 65 rokmi použili pátrači v jaskyni rozžeravený kábel, aby osvetlili podzemný priestor. Najhoršie prístupná je Lonová jaskyňa (45 m), do ktorej sa treba zlaniť. V budúcnosti sa v jej priestoroch chystá vytvorenie minimúzea s názvom Pamätajú pravek.

Lonová jaskyňa. Foto: Miroslava Slejzáková

Príbehy ukryté v skalách

Bradlo na pravej strane je ukončené mohutnou plastikou s výškou 12 až 15 metrov. Vysekaná skala dostala pre svoju podobu s mýtickou postavou názov Golem. Ďalšie samostatné bralo z diaľky pripomína hlavu s výrazným nosom, preto sa volá Nosová skala. Či už veríte legendám o Spiacom mníchovi, alebo nie, rozhodne je to miesto, ktoré dýcha históriou a vyžaruje z neho energia.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Legenda o spiacom mníchovi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems