Jánošíkova bašta: Kolíska košického lezenia s panoramatickým výhľadom

| Cestovanie | 14. 12. 2018

Ak sa chcete ocitnúť na mieste, ktoré je akoby „z iného sveta”, nemusíte ďaleko cestovať z Košíc. Vystúpte na Jánošíkovu baštu a dolinu Hornádu budete mať ako na dlani.

 

Neďaleko obce Kysak, v horskom celku Čierna hora, sa nachádza približne 40-metrový skalný útvar. V minulosti bol známy pod názvom Kossuthova bašta, dnes ako Jánošíkova bašta, ktorú vyhľadávajú turisti nielen z okolia, ale aj zo sveta.

 

Trasa

Výstup na Jánošíkovu baštu nie je náročný a v porovnaní s inými vyhliadkami netrvá dlho. Záleží na tom, akú trasu si vyberiete. Najlepší výstup vedie po červenej turistickej značke, ktorá je súčasťou známej Cesty hrdinov SNP (najdôležitejšia slovenská magistrála, tiahnuca z Dukly až po Devín). Trasa je dobre značená, začína v Kysaku, čaká vás len jeden prudší výstup a za hodinu ste hore. Druhou alternatívou je trochu dlhšia, ale rovnako zaujímavá trasa z Veľkej Lodiny. Po modrej značke sa dostanete k rázcestiu Prielohy (788 m n. m.) a odtiaľ sa napojíte na spomínanú červenú značku smerom na Kysak. Výstup trvá približne 2,5 hodiny a keďže Jánošíkova bašta je v nadmorskej výške 523 m n. m., najprv budete prudko stúpať a potom opäť klesať. Ak sa na výlet chystáte vlakom, môžete na trasu nastúpiť v Kysaku a ukončiť ju vo Veľkej Lodine.

Panoramatický výhľad

Keď sa dostanete na vrchol skalnatej plošiny, otvorí sa pred vami výhľad na panorámu údolia s riekou Hornád. Popod skalu sa vinie železničná trať, nazývaná aj Trať družby. Oproti sa črtá prírodná rezervácia Humenec, za ňou vrch Tlstá a na východe skalný chrbát vrchu Hrad so zrúcaninami Kysackého hradu. Pripravte sa na to, že hore na skale fúka stále silný vietor a treba sa poriadne obliecť. Inak si výhľad poriadne neužijete a po chvíli premrznete.

Najstaršia lezecká oblasť

História lezenia na Jánošíkovej bašte začala pred prvou svetovou vojnou. Jeden zo zakladateľov košického lezenia Róbert Kubín na nej zdolával svoje prvé cesty už v roku 1933. Dnes na 40-metrovej skale čaká  horolezcov vyše päťdesiat ciest rôznych obťažností. Lezenie je povolené celoročne a okrem nádherného výhľadu určite potešia lezcov – začiatočníkov aj ľahké cesty s dobrým nástupom a tzv. istenie „na udicu”, t. j. môžu vyjsť hore a istiace lano si spustiť.

Odporúčaná trasa na Jánošíkovu baštu: Kysak (260 m n. m., červená značka) – Jánošíkova bašta (523 m n. m., červená značka) – Prielohy (788 m n. m., modrá značka) – Veľká Lodina (259 m n. m.). Približný čas: 3:15. Náročnosť: stredná.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jánošíkova bašta: Kolíska košického lezenia s panoramatickým výhľadom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems