Do Košíc zavíta Nepohodlná osoba

| Hudba, Kultúra | 5. 12. 2018

 

Speváčka Katarzia vyráža na slovensko-české turné. Predstaví najnovší album Antigona, ktorý je inšpirovaný rovnomennou antickou divadelnou hrou.

 

Od februára tohto roka spolupracovala Katarzia s producentom Jonatánom Pjonim Pastirčákom na hudbe k hre Antigona v Slovenskom národnom divadle. „Chcela som vytvoriť niečo aktuálne, trefné a súčasné, čo by bolo zrozumiteľné pre všetky vekové kategórie. Zobraziť vnútorný svet dnešného mladého človeka, ktorý bojuje za pravdu,“ vysvetľuje speváčka. Spoločne s Jonatánom uspeli na tohtoročnom odovzdávaní divadelných ocenení DOSKY 2018 a zvíťazili v kategórii najlepšia scénická hudba. „Pjoni je nesmierne vzdelaný a kriticky mysliaci umelec i producent. Nepritakáva na každý nápad. Práve naopak, uvažuje do hĺbky a prináša skvelý uhol pohľadu, posúva hudbu aj texty vpred,“ opisuje Katarzia vzájomnú spoluprácu.

Foto: Jakub Gulyas

Katarzia, vlastným menom Katarína Kubošiová (1989), pochádza z Nitry. Vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Je textárkou, speváčkou a hudobnou skladateľkou. Vydala tri albumy – Generácia Y (2013), Agnostika (2016) a Antigona (2018). Aktuálne žije v Prahe.

 

Nový album

Päť piesní, ktoré vznikli pre spomínanú divadelnú inscenáciu, nájdete na najnovšom albume Katarzie. Speváčka ho preto pomenovala Antigona. „Je zvukovo inovatívny, moderný, zároveň nadčasový, drzý, ale nie vulgárny. Rozvíja hladinu citu a emócií, ale nie je patetický. Je o vzťahoch aj stave spoločnosti.“ Jednotlivé songy sa vyznačujú minimalistickým zvukom a spoločensky angažovaným textom. Svoje decembrové turné nazvala Katarzia podľa piesne Nepohodlná osoba. „Pretože reprezentuje tohtoročné udalosti na Slovensku a zároveň naznačuje životný pocit mnohých našich kamarátov. Pre mňa je inšpirácia vždy v ľuďoch. Väčšinou vychádzam z vlastného života v kombinácii s dianím v okolí a kolektívnom vedomí. Potom si už treba len sadnúť a zaznamenať.“

 

Slovensko-české turné

Katarzia má za sebou úspešný rok. Okrem divadelnej hry a nového albumu uspela na odovzdávaní cien Radio_Head Awards 2017 za singel roka Kde sa slzy berú k filmu Piata loď. Od 8. septembra do 12. októbra sa zúčastnila prestížnej Red Bull Music Academy v Berlíne ako jedna z 30 mladých producentov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spájať hudobné legendy s novou generáciou umelcov, aby sa mohli navzájom vzdelávať, motivovať a inšpirovať. Od decembra vyráža Katarzia na turné Nepohodlná osoba. Bude ju sprevádzať producent Jonatán Pjoni Pastirčák a audiovizuálna umelkyňa Kateřina Blahutová, známa ako Katla. V Košiciach spoločne vystúpia 8. decembra v Kulturparku. „Návštevníci sa môžu tešiť na novú formu predstavenia, klubový zvuk, krásne videoprojekcie od Kateřiny a.k.a. VJ DVDJNNS a Jonatánove beaty. Plus dve prekvapenia, ktoré sú zatiaľ prísne tajné,“ pozýva Katarzia.

 

Cena vstupeniek je 13 eur (prvých sto lístkov sa predáva za 11 eur). Vstupenky zakúpite cez predpredaj.sk. Bližšie info nájdete na www.k13.sk.

 

Eva Barnišinová

Foto: Jakub Gulyas


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Do Košíc zavíta Nepohodlná osoba

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems