Deti spoznávajú fungovanie sveta cez vedecké laboratóriá

| Tipy z redakcie, Vzdelávanie | 18. 12. 2018

K celoročným projektom Steelparku pre základné a stredné školy patria vedecké laboratóriá Pozostávajú z osemnástich tém,  ktoré sú zamerané na prírodné vedy a  prispôsobené učebným osnovám. Cieľom je učiť sa hrou a zábavou. Každé tri mesiace sa ponuka „labákov“ obmieňa. Prinášame ich decembrový a januárový prehľad.

Vedecké laboratóriá trvajú hodinu a vedú ich skúsení lektori. Mladí bádatelia majú k dispozícii pracovné listy a pomôcky na vykonávanie experimentov.

Ako hlasno chrumkajú chipsy?

Posledný mesiac tohto roka sa v Steelparku bude vážiť vzduch. Žiaci si naplánujú experiment, pri ktorom určia hustotu vzduchu na základe jeho objemu v pumpe aj hmotnosti lopty. Mladí bádatelia sa taktiež stanú súdnymi znalcami a na základe chemickej analýzy vzoriek budú objasňovať trestný čin. Alebo si zasúťažia v súboji na labilnej tácke, prostredníctvom ktorého spoznajú zákonitosti rovnováhy. Prípadne sa vyberú Po stopách fyzikálnej veličiny a zmerajú chrumkavosť chipsov, zipsovosť zipsov a štrngavosť kľúčov. Na vedeckom laboratóriu s názvom Ako človek dýcha vysvetlia princíp dýchania pomocou plastovej fľaše a balónikov. K obľúbeným workshopom patria aj Čo všetko nám prezradí laserový diaľkomer (využíva sa najmä v stavebníctve na presné meranie dĺžok) a Tiene známe – neznáme, kde žiaci diskutujú o vzniku tieňa a princípe zobrazovania rovinným zrkadlom. Na „labáku“ s názvom Ako netopier zachytí náš pohyb pozorujú a napodobňujú rôzne pohyby na základe senzora polohy a pracujú s LabQuestom. Ide o prenosné meracie zariadenie, ktoré vykresľuje pohybový graf. Tak mladí vedci uvidia, ako sa hýbu nielen oni, ale aj rôzne predmety.

„Fyzikálne“ jo-jo aj optické klamy

V januári budú žiaci zisťovať, ako dlho horí sviečka, aká je teplota jej plameňa a prečo sú niektoré látky horľavé. Pri hre s jo-jom spoznajú, že je to hračka, ktorá v sebe ukrýva viacero fyzikálnych dejov. K skúmaniu použijú videomeranie. Dozvedia sa viac informácií o fungovaní váh a fotení pohybujúcich sa objektov digitálnym fotoaparátom. Pripravené budú aj optické klamy a ilúzie i autíčko na solárny pohon. Čiastočne sa zopakuje decembrová workshopová ponuka, a to so Súbojom na labilnej tácke a Tieňmi známymi – neznámymi.

Bližšie informácie o vedeckých laboratóriách nájdete na www.steelpark.sk.

Od októbra pribudli do steelparkovej ponuky dva krúžky. Na Robotike sa deti naučia konštruovať a programovať roboty z Lego EV3 stavebnice. Výučba prebieha každý pondelok od 15:00 do 16:30 počas celého školského roka 2018/2019 a je realizovaná v spolupráci s mentorkou tímu nadácie Talentum. Pre deti, ktoré sa chcú naučiť programovať, je určený krúžok Arduino. Navrhnú na ňom elektronické zariadenia a vytvoria vlastné projekty. Výučba prebieha každý štvrtok od 15:00 do 16:30 počas školského roka. 

Výučba vedeckých laboratórií prebieha v pracovných dňoch od 9:00 do 13:00 (rezervácie).  V prípade potreby je možnosť dohodnúť sa aj cez víkend alebo v popoludňajších hodinách od stredy do piatka (14:00 – 18:00). Je potrebná rezervácia na 0917 178 445, 055/300 93 01 alebo e-mailom na info@steelpark.sk.

Redakcia

Foto: archív Steelparku


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti spoznávajú fungovanie sveta cez vedecké laboratóriá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems