Bitka pri Košiciach v decembri 1848

| Mesto Košice | 27. 12. 2018

Európu zasiahla v roku 1848 vlna revolúcií, ktorá je známa aj ako Jar národov. Začala 12. januára na Sicílii, pokračovala vo Francúzsku a následne sa rozšírila do viacerých európskych krajín, vrátane Rakúsko-Uhorskej monarchie. My si pripomenieme decembrové boje v blízkosti Košíc a obsadenie mesta cisárskym vojskom.

Koncom roka 1848 vyhlásil panovník v Uhorsku výnimočný stav. Cisár na potlačenie revolúcie poslal armády, ktoré vyrazili v dvoch hlavných smeroch. Od severu viedol približne sedemtisícové vojsko generál Franz Schlik. Postupovalo z Krakowa cez Zborov, Bardejov a Prešov do Košíc. Ich obranu mal na starosti generál Sándor Pulszky, avšak k dispozícii nemal dostatok vycvičených vojakov a  namiesto zbraní bola väčšina honvédov (asi 8000 mužov) vyzbrojená len vyrovnanými kosami a pikami. 11. decembra boli „cisárovci“ pri Budimíri, kde v popoludňajších hodinách došlo k stretu vojsk. Počas delostreľby boli povstalci rozohnaní. Rýchlo kapitulovali a snažili sa o útek, pričom v pätách mali neustálu paľbu. Cisárske vojská pri postupe do mesta pálili aj na dav miestnych, ktorí sa v snahe vidieť boje zhŕkli pri mestských kúpeľoch – na priestranstve siahajúcom od dnešného mestského parku až po rieku Hornád. A tak, žiaľ, aj z radov civilistov prišli viacerí o život.

Schlik na čele svojich vojsk obsadil Košice popoludní okolo 17. hodiny. Na veži dómu viala biela zástava. Uhorské jednotky sa utiahli do Miškovca, kde na ich čelo bol vymenovaný minister národnej obrany generál Lázár Mészáros.

Bitka o Košice sa skončila neslávne pre Uhorsko, cisárske vojská nevedeli takticky využiť svoje víťazstvo a potlačiť uhorskú revolúciu, a tak sa museli obrátiť na pomoc z Ruska. Mladý cisár František Jozef II. požiadal v Krakove cára Mikuláša I., aby mu blahosklonne pomohol povstalcov z Uhorska poraziť.

O viacerých podrobnostiach priebehu obsadenia Košíc sa dočítame napr. v košických kronikách, môžeme čerpať aj zo spomienok pamätníkov, ktoré boli vydané knižne pod názvom A szabadságharcz Emlék – Albuma (Pamätník bojov o slobodu).

Peter Anna, HistoricKE
Zdroj obrázku: Archív mesta Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bitka pri Košiciach v decembri 1848

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems