Aký bol rok 2018 v siedmich Výmenníkoch na piatich košických sídliskách?

| K13 a VÝMENNÍKY | 29. 12. 2018

Sídlisko je organizmus, ktorý žije vlastným životom. Každé je špecifické a jeho obyvatelia najlepšie vedia, čo chcú a potrebujú. My vo Výmenníkoch sa ich usilujeme prepojiť s amatérskymi i profesionálnymi umelcami, občianskymi, vzdelávacími či kultúrnymi združeniami a poskytujeme im priestory na realizáciu ich projektov. Ako organizačný tím sme sa usilovali napredovať a získavať nové poznatky a inšpirácie, napríklad na septembrovom festivale Zažít město jinak v Prahe. Taktiež sme v júni vo Výmenníku Važecká privítali uchádzačov o hlavné mesto kultúry z Debrecenu a v auguste členov iniciatívy, ktorým sa v meste Nový Sad v Srbsku podarilo získať titul Hlavného mesta kultúry v roku 2021. V októbri sme prezentovali aktivity a koncept košických Výmenníkov v meste Most v Českej republike.

BylinKE. Foto: Tibor Czitó

Dvanásť mesiacov

Počas roka 2018 navštívilo Výmenníky približne 40 000 ľudí. Číslo sa každým rokom zvyšuje, čo nás veľmi teší. Spolu s vami sme zažili temperamentné koncerty rómskej hudby v parku za Paľikerav (Ďakujem), okrúhle piate narodeniny komunitnej záhrady KVP a otvorili prvý ročník festivalu Prienik spájajúci nebo a zem. Úspešne sme zdolali rekord v háčkovaní v počte 102 háčkujúcich ľudí na jednom mieste, okrášlili budovy a múry pod vedením Graffiti školy a vychutnali si novú kolekciu na decembrovej módnej prehliadke komunitných značiek VYVA a Fairy Fashion. Ide o zlomok podujatí, ktoré sa stali „hajlajtmi“ Výmenníkov. Veľká vďaka patrí najmä komunitám, ktoré sa neboja ukázať svoje odhodlanie, silu a kreativitu. Skvelým príkladom je Knižný klub Paľikerav, ktorý u nás v roku 2014 začínal a za niekoľko rokov dokázal zaktivizovať mladých rómskych študentov k čítaniu kníh, vyhral prvé miesto za sociálne inovácie SozialMarie, bol na návšteve u prezidenta Andreja Kisku a vytvoril výzvu pre osobnosti Košíc, aby sa zapojili do čítania rozprávok pre rómske deti. Okrem nich sa vyformovali a osobnostne rástli členovia šiestich divadelných súborov, lektori štyroch umeleckých kurzov, jedenástich pohybových a tanečných workshopov aj tvorivých dielní i táborov pre deti a mládež. Nesmieme zabudnúť ani na kreatívne Terasanky i šikovné ruky z Furče, skúšky a koncerty troch žánrovo odlišných kapiel, hravú angličtinu pre seniorov, eko prednášky, vedecké brlohy a nespočetné množstvo umelcov, ktorí vystavovali v priestoroch Výmenníkov.

Tvorivé dielne so Silviou. Foto: Tibor Czitó

Nové tváre

Do nášho výmenníkového tímu pribudli aj nové tváre. Od januára 2018 je mediátorom Výmenníka Ľudová Peter Olejár a od marca  „mediuje“ Výmenník Jegorovovo Ondrej Jakubčák a Výmenník Važecká zase Dominika Nazarejová. Vďaka ich zanietenej práci dokázali rýchlo „nabehnúť“ do systému Výmenníkov, priniesť nápadité podujatia a zaktivizovať obyvateľov sídliska.

Montmartre, USE THE C!TY. Foto: Dávid Hanko

Pripravované novinky

Od 15. do 17. februára 2019 sa môžete tešiť na nultý ročník Festivalu amatérskych divadiel. Vystúpi deväť divadelných ochotníckych súborov z celého Slovenska a pred odbornou porotou a divákmi predvedú svoje najlepšie autorské a amatérske hry rôznych druhov a žánrov.

VYVA – Cirkus, USE THE C!TY. Foto: Dávid Hanko

Výmenníkové festivaly

11. ročník festivalu USE THE C!TY prinesie v prvý júnový týždeň do Košíc zmes kultúry a komunít. V jeho programe nájdete divadlo, hudbu, výtvarné aktivity, tanec, ale aj obľúbené podujatia ako Hudba v meste, verejné maľovanie Montmartre, módnu/cirkusovú šou, Hudbou v električke a skejterskú súťaž Cassovia skate cup. Druhý októbrový týždeň ponúkne ôsmy ročník Polievkáča a festivalu Rozmanitosť. Košičania privítajú zmes národností, tvoriacich v srdci východného Slovenska, a vďaka polievkam ochutnajú ich mnohorakosť.

Polievkový festival. Foto: Majka Bodnárová

…a to je iba zlomok programu. Teším sa na nové výzvy, ľudí a skúsenosti, ktoré rok 2019 ponúkne košickým Výmenníkom.Narodeniny komunitnej záhrady KVP. Foto: Matej Pancurák

Výmenníky budú od 20. decembra 2018 do 14. januára 2019 zatvorené.

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aký bol rok 2018 v siedmich Výmenníkoch na piatich košických sídliskách?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems