Ako správne sedieť v práci

| Zaujímavosti | 13. 12. 2018

 

Máte sedavé zamestnanie? Dávajte si pozor na svoje zdravie.

Sedenie je pre ľudí prirodzené rovnako ako chôdza či beh. Dnešná doba však so sebou priniesla fenomén sedavého spôsobu života. Málo sa hýbeme, dôsledkom čoho sú bolesti chrbtice, syndróm karpálneho tunela či vyššie riziko infarktu.

 

Ako sedieť správne

Neexistuje len jedna správna poloha sedenia. Kľúč k efektívnemu a zdraviu prospešnému dlhodobému sedavému životu je jednoduchý – pohyb. Robte popri práci pravidelné prestávky, natiahnite sa, prejdite sa… Neostávajte dlho v jednej polohe. Naše telo je stvorené pre pohyb a tak to má byť aj pri sedení. Meňte pozíciu každých 20 minút (sadnite si na nohu, pracujte chvíľu postojačky, v tureckom sede…). Tak získate mnoho benefitov pre svoje zdravie, mobilitu celého tela a voľnosť všetkých štruktúr (svaly, väzy, bedrové a kolenné kĺby či menšie kĺby v chrbtici).Príklad, ako správne sedieť.

 

Čo vám hrozí, ak dlho sedíte v jednej pozícii?

Ak máte, napríklad, príliš nízko počítačový monitor, krčnú chrbticu držíte v neprirodzenej polohe a to môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Pri predsune hlavy sa horná časť krčnej chrbtice nachádza v záklone a spodná v predklone. Dlhšie zotrvávanie v tejto pozícii skracuje svaly na krku a zužuje tepnu, ktorá zabezpečuje prekrvenie hlavy a mozgu. Dochádza k preťaženiu svalov, čiže vzniká horný skrížený syndróm (skrátenie trapézov, prsných svalov a oslabenie medzilopatkového svalstva). V konečnom dôsledku môže dôjsť k bolesti hlavy, migrénam, deformácii platničiek a útlaku na nervové korene. Dlhodobé opieranie sa a prenášanie váhy na ruky môže taktiež spôsobovať problémy s krčnou chrbticou, syndróm karpálneho tunela či mravčenie v rukách. Pri hrbení sa akoby zatvárate do seba, čím vzniká tlak na hrudný kôš a to spôsobuje nesprávne dýchanie. Pri neprirodzenom ohnutí v krížovej oblasti sa vyvíja tlak na platničky a koreňové nervy.

Príklad nesprávneho dlhodobého sedenia.

Text a foto: Ultimuv Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako správne sedieť v práci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems