V košickom ÚĽUV-e je ustajnených vyše 140 koní

| Umenie | 14. 11. 2018

Samozrejme, nie sú živé, ale vyrobené z dreva, textilu, kovu, drôtu, šúpolia i keramiky. Päť koníkov je vyskladaných z origami papiera a dva sú vytlačené pomocou 3D tlačiarne.

V koňovi videli naši predkovia symbol života, smrti, múdrosti, ušľachtilosti a dokonca sa s ním spájala aj mágia. Na začiatku jarných prác ho ľudia utreli chlebom, aby úroda a klasy boli husté ako jeho srsť. Stále miesto mal vo väčšine domácností. Vonku pomáhal pri prácach na poli i v lese. V izbách sa deti najčastejšie hrali s jeho drevenou zmenšenou verziou.

Originálne kusy

Výstava v košickom ÚĽUV-e predstavuje koníka ako hračku, suvenír aj interiérový doplnok. „Snažíme sa vytvoriť nostalgickú atmosféru pre staršiu generáciu návštevníkov, aby si zaspomínali na detstvo. Zároveň chceme priblížiť ich deťom či vnúčatám koníky ako ľudové hračky. Možno získajú námet na vianočný darček,“ hovorí Peter Szeman, manažér podujatí ÚĽUV-u. Medzi vystavenými exponátmi nájdete drevené koníky aj formu na pečenie medovníkov z prvej polovice 19. storočia. Nechýbajú originálne kovové, textilné, šúpoľové, papierové i drôtené koníčky viacerých súčasných výtvarníkov a dizajnérov. Napríklad Jany Menkynovej, Martina Šalgu, Janett Imrovej, Sone Belokostolskej či Mariána Sztrecska. Poukazujú na pretrvávajúcu popularitu motívu koňa v našej kultúre.

Trénuje motorickú pamäť

Nás zaujalo hneď niekoľko exponátov. Tmavomodrý Alfréd je vyrobený z ručne potláčaného textilu. Slúži na hojdanie, ako detská pomôcka na aktívne sedenie a trénovanie motorickej pamäte aj stability. Obdivovali sme aj trojicu farebne maľovaných koníkov na kolieskach, ktorí majú na svojom bruchu vyobrazené kratučké básničky. Nemenej zaujímavý bol ich drevený sused, inšpirovaný kyjatickými ornamentmi. Pri hojdaní vydával hlasný zvuk cvalu. Jemná interiérová elegancia – takto na nás zapôsobili čierne kone, vyhotovené pomocou 3D tlačiarne. A že papier neslúži len na písanie, nás presvedčili konské origami modely v čiernej, sivej, tmavohnedej a bielej farbe.

 

Vyše 140 koníkov nájdete na výstave Koníčky v galérii ÚĽUV-u na Mäsiarskej 52 do 31. januára 2019.


Eva Barnišinová

Foto: autorka

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V košickom ÚĽUV-e je ustajnených vyše 140 koní

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems