Tipy na jesenné umelecké potulky po Košiciach

| Pozvánky | 29. 11. 2018

Ak ste sa ešte nerozhodli, ako si umením spríjemniť voľné chvíle, prinášame malú ochutnávku.

Košice 1918 – 1938: Zrod metropoly východného Slovenska

Výstava je členená do viacerých tematických okruhov ako politický vývoj, kultúra a školstvo, architektonický rozvoj, móda či životný štýl. Mapuje dvadsaťročné obdobie Košíc, charakteristické hospodárskym i spoločenským rozmachom. Mesto sa zmenilo na administratívnu, vojenskú a kultúrnu metropolu východu. Obzvlášť pozoruhodný bol architektonický rozvoj. Jeho pamiatky sú dodnes prítomné a niektoré ešte stále využívané k pôvodnému účelu, napríklad pošta, tzv. stará nemocnica či budova policajného riaditeľstva. Košice sa do roku 1938 menili na pulzujúce mesto s novou infraštruktúrou, dopravnou sieťou, moderným koncepčným riešením bytovej otázky a estetického riešenia verejného priestoru (pomníky, pamätníky…). V medzivojnovom období pôsobilo v meste vyše 170 stavovských, profesijných, národnostných, športovo-branných a záujmových združení i organizácií.

Výstava potrvá vo Východoslovenskom múzeu do augusta 2019.

 

Osudové osmičky

Na historické míľniky osmičkových rokov – vznik ČSR, Viedenská arbitráž, Pražská jar, invázia vojsk Varšavskej zmluvy či Nežná revolúcia – sa zameriava interaktívna výstava Osudové osmičky. Medzi exponátmi nájdete plagáty, pohľadnice, mince aj jedinečné rukopisy, dobové tlačoviny, historické fotografie a vzácne knihy či tlačoviny ako Mullatató képesujság. Je to prvý obrázkový a spoločensko-politický týždenník v Uhorsku, ktorý vychádzal v Košiciach. Je starý 170 rokov. Z rukopisov zaujme vojenský účtovný výkaz, vedený Andorom Melczerom. Obsahuje zápisky z revolučného roku 1848. Spolu s expozíciou bola sprístupnená špeciálna webová stránka www.osudoveosmicky.sk, venovaná kľúčovým tematickým informáciám. Obyvatelia na ňu môžu aktívne prispievať osobnými príbehmi, spätými s osmičkovými rokmi.

Výstava potrvá do 18. decembra v regionálnom oddelení Verejnej knižnice Jána Boccatia  na Hlavnej 48.

 

Divadelná ponuka

Pestrú programovú ponuku pre deti i dospelých má Bábkové divadlo v Košiciach. Odporúčame zájsť na scénu Jorik a vychutnať si nedávnu premiéru hry Úbohý Platonov (23. novembra a 13., 14. a 21. decembra) či netradičné spracovanie Shakespearovej klasiky Romeo & Juliet s hudbou košickej skupiny No Name (28. novembra a 12. decembra). Divadlo Romathan uvedie 14. decembra muzikálový príbeh Zlatý rómsky hlas. Zobrazuje život Rómov z obdobia Márie Terézie a paralelne aj z 2. svetovej vojny. Do januára budúceho roka potrvá XII. Thália festival v Divadle Thália Színház, počas ktorého sa predstaví viacero zaujímavých hostí.

 

Betlehemskí pastieri

V Košiciach a v obci Janík sa 1. a 2. decembra uskutoční XVII. ročník Medzinárodného stretnutia betlehemských pastierov. O vianočnú atmosféru sa postarajú účinkujúci zo Slovenska, Rumunska a Maďarska aj adventný remeselnícky jarmok.
Na prelome – Umenie rokov 1890 – 1918

Tento výstavný projekt približuje takmer tri desaťročia Košíc ako kultúrne vyspelého a dynamicky sa meniaceho mesta. Bližšie informácie nájdete v článku nižšie.

O spomínaných podujatiach sa viac dočítate na webstránkach jednotlivých organizácií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj a na www.vucke.sk.

Výstavy vo VSM a VKJB sú súčasťou unikátneho projektu Košického samosprávneho kraja s názvom Osmičková jeseň. Prostredníctvom rôznych umeleckých podujatí zvýrazňuje odkaz významných historických výročí, končiacich číslom 8, ako sú vznik prvej ČSR (1918), Viedenská arbitráž (1938), revolučný rok 1848, Pražská jar (1968) či sviečková manifestácia (1988).

 

Odbor kultúry a cestovného ruchu, Úrad KSK


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tipy na jesenné umelecké potulky po Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems