Spomienkové slová

| Editoriál | 26. 11. 2018

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo pre vás znamená slovo v hovorenej či písanej podobe? Nemyslím konkrétne definície. Máte aj vy slovíčka – na prvý pohľad a počutie obyčajné, ktoré vás vrátia do minulosti, konkrétnej situácie, do obyčajných i výnimočných životných chvíľ? Podelím sa s vami o niektoré moje.

Slovo „autorizácia“ sa mi navždy bude spájať so začiatkami mojej novinárskej práce, keď som ako čerstvá titulovaná vysokoškoláčka otvorila dvere redakcie. Spomínam na prvé texty, korektúry, rozhovory, návštevy múzeí či galérií, prvú napísanú reportáž o fotografickej výstave, ktorá zachytávala ľudí vo vojnových oblastiach. Pri slove „štedrák“ mi začnú tiecť sliny a automaticky, bez ohľadu na to, kde sa nachádzam, mi „udrie“ do nosa vôňa babkinho koláča s typickými „babičkovskými“ surovinami – slivkami, makom, lekvárom, tvarohom, hrozienkami a všetkým možným, čo nájde v komore. Výraz „pííísomka“ sa mi do konca života bude spájať s hodinami nemčiny a úžasnou profesorkou, ktorá celú triedu vždy vedela prekvapiť nečakanou päťminútovkou. Pri dvojici slov „môj dedko“ od istého času stále zosmutniem. Do očí sa mi natisnú slzy, pri srdci zabolí. Pretože viem, že ja už takto nikdy nikoho priamo neoslovím.

Neraz som počula vetu – Slovo má neuveriteľnú moc. Každý z nás by si mal uvedomiť jeho silu. Jednoduchým „áno“ prisaháte vernosť, rešpekt, lásku a úctu milovanej osobe na celý život. „Čarovné slovíčka“ ďakujem a prosím vypovedajú o dobrej výchove aj úcte k druhým. Nanešťastie, častokrát som svedkom toho, že sa vytrácajú z našej slovnej zásoby. Je zbytočné ďakovať čašníkovi za prinesenie jedla, za uvoľnené miesto v autobuse…? Akosi sme zabudli prosiť, nielen za „veľké veci“, ale aj obyčajné drobnosti. Takže ja vám z celého srdca ďakujem za to, že si vždy nájdete čas a prečítate si Zajtrajšie noviny. Zároveň vás chcem poprosiť o pochopenie a toleranciu, ak nejaký článok nebude „podľa vášho gusta“.

Eva Barnišinová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spomienkové slová

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems