Samo Čarnoký vyhral Národnú cenu za dizajn

| Umenie | 17. 11. 2018

 Košický dizajnér, typograf a pedagóg Samuel Čarnoký vyhral Národnú cenu za dizajn za vzhľad publikácie Spis 44. Kniha pripomína väzenský spis a je prepracovaná do posledného detailu.

 

Autorkou publikácie je fotografka Lenka Jakubčáková. Roky fotografovala väzňov v mužských väzniciach a fotografie sa rozhodla publikovať v knihe, ktorej nezvyčajný dizajn navrhol Samo Čarnoký. „Na začiatku Lenka pomenovala knihu V odlúčení, no práve forma dizajnu, pripomínajúca akýsi imaginárny spis, jej ponúkla priestor zmeniť názov na Spis 44. Číslo 44 autorke (pri troške predstavivosti) svojou formou pripomína mreže,“ vysvetľuje Samo. Kniha dizajnom naozaj vyzerá akýsi väzenský spis, na obálke je pečiatka a tá sa ako nosný prvok nesie aj celou publikáciou. Na stránky ju ručne opečiatkovali väzni, a preto je každé vydanie iné a originálne. Publikácia vznikala dva roky, pretože autori sa nemali kam ponáhľať. „To, že sa kniha priebežne formovala takto dlho a že sme si vytvorili odstup, bolo pre výsledok veľmi prínosné. Mal som čas zamýšľať sa aj nad samotnými fotografiami, ktoré vo mne vyvolávali silný emocionálny zážitok a vďaka nim som spoznal svet, o ktorom som veľa nevedel,“ hovorí mladý dizajnér a na otázku, čo pre neho takéto ocenenie znamená, odpovedá, „poslednú dobu som uvažoval nad zmyslom svojej práce a prehodnocoval som, kam ďalej. To, že som vyhral cenu, mi prinieslo pocit motivácie a pomohlo mi utvrdiť sa v tom, že práca, ktorú robím, má zmysel.“

 

Národnú cenu za dizajn vyhlasuje Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry SR. Do súťaže sa prihlásilo 252 prác, do 2. kola postúpilo 160 prác, z ktorých 87 porota posunula na finálovú výstavu a zároveň vybrala víťazov v rôznych kategóriách. Samuel Čarnoký zvíťazil v kategórii profesionálny dizajn. A mimochodom, Samo je aj autorom fontu, ktorý práve čítate na stránkach Zajtrajších novín.

 

Gabika

Foto: Adam Šakový


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Samo Čarnoký vyhral Národnú cenu za dizajn

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems