Rodinná vila prvého košického starostu

| Cestovanie | 27. 11. 2018

 

V minulom čísle Zajtrajších novín sme predstavili život a pracovné aktivity prvého košického starostu, Dr. Pavla Nováka. Tentokrát sa zameriame na pôsobivú vilu, ktorú si dal vybudovať ako rodinné sídlo. V súčasnosti sa nachádza na Rumanovej 2. 

Zdroj: Z rodinného albumu Pavla Nováka ml.

Pavol Novák sa výstavbou rodinnej vily začal intenzívne zaoberať v roku 1927, teda v čase, keď sa mu v Košiciach končilo päťročné funkčné obdobie ako starostu mesta. Na návrh stavby si zvolil českého architekta Rudolfa Brebtu. V našom meste pôsobil od vzniku Československa a úspešne sa zapájal do rôznych stavebných aktivít. Podieľal sa na rekonštrukcii bývalých Gajdových kúpeľov (1923, lokalita dnešnej Aničky – na brehu rieky Hornád), projektoval nadstavbu a dostavbu budovy bývalého krajského súdu (1926), ako aj okresného súdu na Mojmírovej ulici 8 (1926). Novákovu vilu postavila známa stavebná firma Aloisa Nováka za neuveriteľných šesť mesiacov v blízkosti vtedajšieho Sokolského sadu (dnes Mestský park) s výhľadom na Mlynský potok, ktorý v tom čase pretekal cez centrum mesta.

 

Dvojúrovňová hala

V súlade s vtedajšími štandardmi modernej prevádzky domu bolo prízemie „dennou časťou“. V „nočnej časti“ na poschodí sa nachádzali spálne a sociálne zariadenia. Ústredným priestorom vily sa stala reprezentatívna dvojúrovňová hala, z ktorej sa vychádzalo dreveným schodišťom na poschodie. Zhora bola zdobená kazetovým stropom. Nachádzal sa v nej moderne riešený krb. Za halou bola situovaná priestranná jedáleň a priľahlý salón. Poskytovali výhľad na preslnenú terasu, bazén s vodnou hladinou a Mlynský potok. Na prízemí mal Novák aj pracovňu. Prirodzenou súčasťou komfortne vybavenej vily s ústredným kúrením a teplou vodou bol parkovo upravený dvor a priľahlá záhrada. Milovanú vilu si jej obyvatelia dlho neužili. V závere roku 1938 museli v dôsledku Viedenskej arbitráže opustiť Košice. Nútený odchod prebehol v priebehu dvadsiatich štyroch hodín. Rodina si z domu vzala to najcennejšie a vrátila sa do Dolného Kubína.

 

Chýbala infraštruktúra aj priatelia

Pavol Novák spolu s mladším synom navštívili Košice po skončení druhej svetovej vojny. Ich dom bol zničený a vykradnutý. Spočiatku zvažovali, že ho opravia a prisťahujú sa späť z Dolného Kubína. Počas dvoch týždňov sa uchýlili v bývalej rodičovskej spálni, jedinej obývateľnej miestnosti vo vile. Mesto bolo zničené, chýbala infraštruktúra aj základná občianska vybavenosť. Deprimujúce pre Nováka bolo aj to, že v Košiciach nenašli svojich priateľov a známych. Napokon sa rozhodli nesťahovať sa a ostať na Orave. Po roku 1948 bola vila zoštátnená, prešla pod správu odboru školstva. V 1953 v nej zriadili materskú školu, ktorá tu sídlila až do konca 80. rokov. Po jej zrušení začala vila chátrať, dôslednú rekonštrukciu previedol až nový majiteľ po roku 2000. V súčasnosti v nej sídli náboženské centrum.  

 

Adriana Priatková – Dana Kušnírová, HistoricKE


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rodinná vila prvého košického starostu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems