Neznámy príbeh prvého košického starostu – Dr. Pavla Nováka

Dr. Pavol Novák

| Osobnosti | 13. 11. 2018

Jednou z dôležitých postáv dvadsiatych rokov v dejinách Košíc je nepochybne Pavol Novák. Synovec P. O. Hviezdoslava bol košickým posledným mešťanostom a prvým starostom. Aj vďaka nemu sa dostavala budova železničného riaditeľstva či rádiostanice v Haniske pri Košiciach. Taktiež sa spolupodieľal na založení tradície Medzinárodného maratónu mieru.

Rubrika 1: Prvý košický starosta Dr. Pavol Novák. Autor portrétu: Elemér Halász-Hradil, 1931. Reprofoto: Peter Anna

 

V rámci osláv storočnice vzniku Československa si pripomíname aj začlenenie Košíc do spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vojenské jednotky vstúpili do nášho mesta 29. decembra 1918, čím sme sa definitívne pripojili k ČSR. Hlavní mestskí predstavitelia zohrávali dôležitú úlohu pre rozvoj a progres Košíc v novom štáte. Žiaľ, ešte aj dnes máme málo poznatkov o ich aktivitách a prínose. Jednou z neznámych, ale dôležitých postáv dvadsiatych rokov je nepochybne Dr. Pavol Novák.

 

Z mešťanostu starosta

Absencia košickej slovenskej inteligencie v povojnovom období si vyžadovala povolať osobnosti z iných kútov Slovenska. A tak prišiel z Oravy na východ Pavol Novák. Pochádzal z významnej evanjelickej rodiny. Jeho teta Helena sa vydala za básnika P. O. Hviezdoslava. Novák bol krátko po príchode do Košíc menovaný do funkcie hlavného právneho zástupcu mesta. Aktívne sa zapájal do organizovania slovenskej verejnej správy ako člen agrárnej strany. Začiatkom roka 1923 sa volilo nové predsedníctvo aj mestská rada a 30. januára bol Novák slávnostne uvedený do funkcie mešťanostu. Avšak z dôvodu prijatia nového zákona o obecnom riadení (Košice a Bratislava sa zmenili na mestá so zriadeným magistrátom) sa o deväť mesiacov museli konať nové voľby do mestských, obecných a župných zastupiteľstiev. Novák bol opätovne zvolený. Ale z mešťanostu sa na základe spomínaného zákona stal prvým košickým starostom.

 

Prvý ročník MMM

Pôsobenie Nováka vo funkcii starostu mesta Košice v rokoch 1923 – 1927 môžeme hodnotiť ako mimoriadne úspešné. Popri riešení sociálnych problémov stihol zrealizovať aj reformu financií a mestskej správy či zriadiť mestskú knižnicu. Do úradu nastúpil v čase, keď mesto zápasilo s veľkým  nedostatkom bytov. Nové bytové komplexy a lokality rodinných domov sa postupne stavali v blízkom centre mesta, prevažne v severnej časti na doposiaľ nezastavaných parcelách. Zrealizovala sa dostavba budovy železničného riaditeľstva i novej rádiostanice v Haniske pri Košiciach. Bola pripravená novostavba moderného komplexu poštového a telegrafného úradu, požiarnej stanice a policajného riaditeľstva. Dokončoval sa areál Štátnej nemocnice na dnešnej Rastislavovej ulici, ktorý začali stavať ešte pred prvou svetovou vojnou. V sociálnej oblasti sa Novák postaral o zriadenie ľudovej kuchyne. Financovalo ju mesto a malo tak pomôcť najchudobnejším obyvateľom. Významným medzníkom v športovej histórii Košíc bolo odštartovanie maratónskej tradície, prvý ročník Medzinárodného maratónu mieru sa uskutočnil v roku 1924, za Novákovho starostovania.

 

Dana Kušnírová – Peter Anna, HistoricKE


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Neznámy príbeh prvého košického starostu – Dr. Pavla Nováka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems