Náš senzorický box

Senzorický box

| Deti, DIY | 13. 11. 2018

Poznáte senzorické hry? Decká sa pri nich uvoľnia, cítia sa slobodne, stimulujú svoje pršteky, dlane, chodidlá i fantáziu. Dokážu sa ponoriť hlboko do aktivity, čím zresetujú bežné denné stresíky. Dokonca postupne zlepšujú svoje komunikačné schopnosti. Zábavku, vhodnú na upršané večery, som odkukala z viacerých zdrojov a keď ste ju ešte neskúsili, poďte do toho s nami.

 

S naším senzorickým boxom sa hrávame zásadne na nepremokavej podložke, ktorá sa dobre čistí. Pretože nielen dieťa má byť v pohode, aj mama si zaslúži chvíľku bez stresu. Do väčšieho plastového boxu s vrchnákom som nasypala dlhozrnnú ryžu, fľakatú i tmavú fazuľu a tarhoňu. Vybrala som suroviny, ktoré sa pri pošliapaní nerozdrvia a nebudú ostré. Mimo boxu máme nachystané plastové hrnčeky, lyžicu, odmerku a malé predmety ako zvieratká, gaštany, drobné hračky.

 

Dvojročná lapajka sa ešte nechce hrať sama, pýta si moju asistenciu. Snažím sa však neveliť, ale, naopak, počúvať jej rozkazy a vo chvíli, keď sa do hry ponorí, byť len tichým pozorovateľom. Tu sú príklady našich hier:

– Naberáme suroviny na lyžicu či malú odmerku a napĺňame nimi hrnček.

– Presýpame suroviny z hrnčeka do hrnčeka. Ideálne z výšky, aby to poriadne šuchotalo.

– Popoluškovanie – triedime fazuľky do misiek. Tréning na jemnú motoriku ako vyšitý.

– Skrývame a hľadáme rôzne predmety v boxe. Samozrejme na striedačku, raz hľadá Luna, inokedy ja.

– Hráme situačné divadielka na štýl „postavím si kopec z ryže a fazule, kengura chce vyskočiť na jeho vrchol, ale sypký kopec sa rúca a nešikovná kengura padá a stráca sa na dne“. Škodoradosť najväčšia.

– Urovnávame suroviny na celkom hladkú plochu, hrabličkujeme, a potom do nej kreslíme a píšeme prstami.

– Do rovnej plochy robíme odtlačky rúk a chodidiel.

– Zasypávame rúčky aj nôžky – túto časť si nechávame na koniec a snažím sa byť naozaj ticho, lebo práve vtedy sa dejú divy. Napríklad, že pol roka odplienkovaná slečna sa natoľko zahĺbi do stimulácie svojich dlaní a chodidiel, až sa pociká a vôbec to nehlási, lebo si to neuvedomuje. Celá zrelaxovaná, a tým je cieľ splnený, sa pokojne hrá v mokrých teplákoch. Takže aj preto tá nepremokavá podložka.

Text a foto: Lucia Radzová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Náš senzorický box

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems