Na svet sa dá pozerať nórskymi očami – s hrdosťou a pokorou voči prírode, krajine aj ľuďom

| Cestovanie | 15. 11. 2018

Rodisko lyžovania, krajina státisícov jazier a jeden z najšťastnejších štátov sveta. Aj takéto je Nórsko. Spoznajte jeho prírodnú divokosť, fascinujúce ľadovce, fjordy i tancujúcu polárnu žiaru v sprievode cestovateľky a milovníčky Škandinávie Martiny Čamekovej.

Trasa decembrového Cestovateľského kina povedie z Osla cez oblasť fjordov na ďaleký sever – od súostrovia Lofoty cez Laponsko až na Nordkapp a ruskú hranicu.

Hory + more

„Príroda nie je nikde v Európe krajšia ako v Nórsku. Hory a more v spoločnej kombinácii sú pre Slovákov najväčšie lákadlo. Ďalšou výhodou je dostupnosť krásnych miest. Nepotrebujete šliapať tri dni za nádherným výhľadom a pokojnou scenériou. Jednoducho sa tam zastavíte autom,” hovorí cestovateľka Martina Čameková. Škandinávia ju fascinovala odmalička. Nórsko prvýkrát navštívila ako 17-ročná, keď tam v lete odišla pracovať na farmu. Odvtedy ho miluje a už jedenásť rokov sprevádza ľudí po škandinávskych krajinách, Islande či Grónsku. Pri objavovaní Nórska odporúča, aby mal turista otvorené oči a myseľ. „Snažím sa ľudí naučiť, že na svet sa dá pozerať nórskymi očami – s hrdosťou, ale aj pokorou voči prírode, vlastnej krajine a ľuďom, ktorí v nej žijú.“ Dodáva, že pri turistických potulkách po Nórsku sa vám určite zíde nepremokavá bunda. „Šance, že bude aspoň raz pršať, sú stopercentné.“

Martininu prednášku a jej zážitky z Nórska si vypočujete 12. decembra o 20:00 v Kine Úsmev. Vstupné sú 4 eurá (predpredaj), na mieste zaplatíte 5 eur. Lístky zakúpite na www.kinousmev.sk. 

 

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na svet sa dá pozerať nórskymi očami – s hrdosťou a pokorou voči prírode, krajine aj ľuďom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems