Janka Danišová je jedinou profesionálnou vnučkou na Slovensku

O netradičnom projekte Vnučka.sk

| Téma čísla | 12. 11. 2018

Netradičný a zároveň jedinečný projekt Vnučka.sk bol v októbri ocenený ako sociálny čin roka 2018. Jeho autorkou je Janka Danišová, ktorá chce, aby sa seniori necítili opustení, nepotrební či frustrovaní zo samoty. Aktuálne je profesionálnou vnučkou približne dvadsiatim piatim dôchodcom. Často sa s nimi osobne alebo telefonicky rozpráva, chodia spolu na prechádzky, navštevujú výstavy, koncerty, cukrárne i plaváreň, učia sa surfovať na internete a „facebookovať“. Babke z Košíc dokonca pomohla nájsť stratenú rodinu.

Jana Danišová (1986) pochádza z Bánoviec nad Bebravou. Absolvovala Vysokú školu manažmentu v Trenčíne, odbor znalostný manažment. Počas štúdia vycestovala na šesťmesačnú stáž do USA, zameranú na politiku zamestnanosti. Je držiteľkou licencie fitness trénerky. Stojí za vznikom sociálneho projektu Vnučka.sk – Rodina pre osamelých seniorov, v rámci ktorého pôsobí (zatiaľ) ako jediná profesionálna vnučka na Slovensku.

 

Čo bolo prvotným impulzom pre vznik projektu Vnučka.sk?

Chcela som vyplniť dlhodobú a zatiaľ neriešenú medzeru v našej spoločnosti – osamelosť seniorov. Najmä tých, ktorí rodinu nemajú alebo o nich príbuzní nejavia záujem, resp. žijú v zahraničí. Mojím cieľom bolo, aby sa dôchodcovia necítili frustrovaní zo samoty či nezáujmu okolia. Ako profesionálna vnučka oficiálne fungujem približne rok. Avšak seniorov som začala navštevovať ešte počas vysokoškolského štúdia, asi tri roky pred spustením projektu. Inšpirovala ma moja babička Anka a prvý „adoptovaný“ dedko Tibor.

Janka Danišová je momentálne jedinou profesionálnou vnučkou na Slovensku.

Ako konkrétne?

Pri istej príležitosti mi babka povedala: „Vieš, Janka, niekedy postačí len prítomnosť inej osoby. Máme čo jesť, kde bývať, ale chýba nám človek – niekto blízky, s kým by sme sa mohli porozprávať, vyžalovať sa mu.“ Táto veta vo mne neustále žije. Projekt Vnučka.sk nemá ambíciu nahradiť rodinu, to nie je možné. Usiluje sa vytvárať pocit rodiny. Môj prvý adoptívny dedko bol Tibor – osamelý senior zo sídliskového bytu. Navštevoval moju babku, rád spieval a pracoval v záhrade. Nikdy nezabudnem na naše spoločné rozhovory pod čerešňou. Dokázala som sa s ním aj dve hodiny o všeličom porozprávať. Keď minulý rok zomrel, rozhodla som sa, že chcem urobiť niečo v prospech osamelých dôchodcov. A vznikla Vnučka.sk.

 

Projekt Vnučka.sk bol v októbri ocenený ako sociálny čin roka 2018.

V čom spočíva práca profesionálnej vnučky?

Niekoľkokrát do týždňa navštevujem seniorov priamo u nich doma. Strávený čas s nimi je rozmanitý. Usilujeme sa ho spoločne vyplniť podľa ich požiadaviek a záľub. Napríklad, navštevujem jednu umelecky nadanú babičku. Takže pri spoločných stretnutiach mi zahrá na klavíri a občas sa vyberieme na koncert. Naposledy sme navštívili múzeum a plánujeme výlet do knižnice. Iným starkým stačí, keď sa s nimi porozprávam pri čaji, poprezeráme staré fotoalbumy alebo sa prejdeme po parku či lese. Dôchodcov občas sprevádzam aj k lekárom, zanesiem nejaké dokumenty či tlačivá na úrady alebo im spravím menší nákup. Často ich zoznamujem s modernými technológiami – učia sa surfovať po internetových stránkach, používať Facebook, púšťame si ich obľúbené pesničky z Youtube… Teda rôzne aktivity, zamerané na pohyb i rozvoj zručností.

Janka chce, aby sa seniori necítili opustení, nepotrební či frustrovaní zo samoty.

Je to pre vás práca na plný úväzok?

Pracujem ako fitness trénerka vo viacerých posilňovniach. Taktiež pôsobím ako poradkyňa pre cvičenie a zdravú športovú výživu. Priateľovi pomáham viesť e-shop. Vnučka.sk nie je mojím zamestnaním, ide o bezplatnú dobrovoľnícku činnosť. Pre mňa je najväčšou odmenou hodnotný vzťah, ktorý si s dôchodcami vytvorím – rozhovory o minulosti, prežitých zážitkoch… Pri niektorých mi občas naskočia zimomriavky. Napríklad istá babička napísala knihu o vojne. Spomínala na nemeckých vojakov, ktorí hľadali ľudí v dedine. Bola strašná zima. Ona a jej príbuzní nevedeli, kde sa majú skryť, báli sa o svoje životy. Nakoniec uhasili oheň a schovali sa do komína. A tam čakali. Hrozné chvíle. Našťastie, Nemci ich nenašli. Nedovtípili sa, že keď je zima, tak by v izbe, kde rodina býva, mal horieť oheň. To sú silné zážitky a spomienky. Minulosť je jednou z najčastejších tém našich spoločných konverzácií. Niektoré informácie ma doslova šokujú. Jedna starká raz zaspomínala na svoju mladosť a povedala mi, že v minulosti sa nebožtík nechával pár dní v dome, kde žil. Aby sa s ním dedinčania mohli rozlúčiť. Taktiež som bola prekvapená, keď mi moja babka Anka povedala o svojej práci. Bola žeriavnička! Manažovala piatich chlapov, obsluhovala žeriav, nakladala ním drevo… Ešte aj v dnešnej dobre je rarita, keď žena obsluhuje takéto ťažké stroje. Rozhovory s mojimi starkými sú na nezaplatenie, plné motivácie a silných zážitkov. Veľmi ma ovplyvňujú v mojom živote.

 

Aktuálne je Janka profesionálnou vnučkou približne dvadsiatim piatim dôchodcom.

Akým spôsobom?

Denne sa môj pohľad na život profiluje. Zhrnula by som to do jednej vety – Mám čoraz väčšiu úctu k múdrosti, šedinám našich stareniek a starčekov.

Všetkých seniorov navštevujete osobne?

Nie je to možné z viacerých hľadísk, najmä z časových a vzdialenostných. Osobne navštevujem seniorov v okolí Bánoviec nad Bebravou, odkiaľ pochádzam, ako aj z trenčianskeho a topoľčianskeho regiónu. So starkými z iných častí Slovenska som v telefonickom či internetovom spojení. A to niekoľkokrát do týždňa. Občas sú naše spoločné telefonáty kratšie, inokedy dlhšie. Nemáme vopred dané pravidlá typu kedy, koľko a o čom sa budeme rozprávať. Vedia, že sa na mňa môžu kedykoľvek obrátiť. Ide o prirodzený rešpekt jednej osoby voči druhej – teda zbytočne sa navzájom „neobťažovať“ a nezaťažovať. Nevyvolávajú mi v noci. Síce, raz sa mi to stalo. Išlo o ojedinelú situáciu – musela som zavolať sanitku pre seniorku. Nakoniec, našťastie, všetko dobre dopadlo.

Profesionálna vnučka je aj držiteľkou licencie fitness trénerky

Koľkým dôchodcom ste momentálne profesionálnou vnučkou?

Číslo sa neustále mení. V priemere je to dvadsaťpäť seniorov z celého Slovenska v rôznom veku. Najmladší majú okolo šesťdesiatky, najstarší vyše osemdesiat. Mám aj úžasného starčeka vo veku stopäť rokov, s ktorým si telefonujem. Dlhší čas si píšem cez Facebook s dvomi Košičanmi – pánom Tonkom a neuveriteľne charizmatickou 86-ročnou Helenkou. Prezradím jednu pikošku – vďaka projektu Vnučka.sk našla po niekoľkých desaťročiach svojich stratených príbuzných v Bánovciach nad Bebravou. Raz pri spoločnej konverzácii spomenula, že tam v minulosti mala rodinu. Opýtala sa ma, či ich ako bánovecká rodáčka nepoznám. Tak som, obrazne povedané, rozhodila siete a povypytovala sa stareniek, ktoré navštevujem.

Takže ste mali vlastnú „detektívnu kanceláriu“.

Vlastne áno. Do „pátrania“ sa zapojilo viacero seniorov a senioriek. Spoločnými silami sme danú rodinu nakoniec našli. Pani Helenka sa s ňou už aj stretla. Dokonca mi poslala niekoľko fotografií z rodinnej oslavy. Veľmi ma to potešilo.

„Sú to moje babičky a deduškovia, ktorí majú veľké srdce a v ňom veľa lásky.“

Kontaktujú vás dôchodcovia, alebo skôr ich deti?

Občas zavolajú deti, inokedy seniori. Trápi ich osamelosť, opustenosť, nezáujem zo strany rodiny či okolia. Majú pocit nepotrebnosti, že sú na príťaž. Teší ich akýkoľvek záujem o ich osobu. Aj preto sa, nanešťastie, často stávajú ľahkou korisťou podvodníkov, tzv. šmejdov.

Ako by ste charakterizovali vzťah medzi vami a seniormi z projektu? Sú to vaši klienti alebo, skôr známi?

Slovo klient nepoužívam. Nepáči sa mi. Nie sú to ani zákazníci, ale ani príbuzní. Snažíme sa vytvoriť si vzťah vnučka – starý rodič. Sú to moje babičky a deduškovia, ktorí majú veľké srdce a v ňom veľa lásky. Vnučka.sk je súčasťou môjho súkromia a ja som rada, že daní seniori do neho patria. Každá práca, vykonávaná srdcom, zasahuje aj do nášho osobného života.

Nežiarlia na vás pokrvní vnuci a vnučky?

Nie. Skôr ma považujú za „príjemné oživenie“ rodinných vzťahov. Sú radi, že babka či dedko majú pri sebe osobu, ktorá im rozumie.

 

Ako vnímajú profesionálnu vnučku vaši starí rodičia?

Mám už iba babku Anku. Všemožne ma podporuje už od začiatku projektu. Dokonca niektorých seniorov navštevujeme spolu. V minulosti mi dávala mi rôzne rady a tipy, ako s dôchodcami komunikovať, pristupovať k nim. V podstate je to veľmi jednoduché. Postačí, keď ich vypočujete – nielen ušami, ale aj srdcom. A je potrebná aj štipka empatie. Usilujem sa im splniť želania. Trebárs jedna babka obľubovala hru na klavíri. Tak som vypožičala elektrické klávesy, vzala som ju na návštevu do domova pre seniorov a ona im tam odohrala koncert. Bol to príjemný zážitok. Iná starenka s podlomeným zdravím bola v minulosti hudobne folklórne nadaná. Podarilo sa mi ju vziať na koncert istej slovenskej ľudovej goralskej kapely. Zaspomínala si na svoju mladosť, bola nadšená.

 

Ako sa zmenila Vnučka.sk za rok fungovania?
Narastá počet seniorov – na začiatku som ich mala päť, dnes päťnásobne viac. 9. októbra som si z rúk ministra práce, sociálnych vecí a rodiny prevzala ocenenie, ktoré Vnučka.sk získala ako sociálny projekt roka 2018. Bola som dojatá. Vnímam to ako stabilný pilier do budúcnosti. Potvrdenie toho, že idem správnym smerom.

 

Koľko profesionálnych vnučiek aktuálne pôsobí na Slovensku?
Zatiaľ som sama. Mnohí mi posielajú životopisy, ale často im prekáža dobrovoľníctvo a bezplatná forma spolupráce. Aj preto zatiaľ nemám vnučkovskú kolegyňu/kolegu. Všetky náklady ako cestovné, vstupné na koncerty či do múzeí si financujem z vlastných zdrojov, ako aj z prostriedkov občianskeho združenia Stratégie pomoci, ktorého som spoluzakladateľkou. Finančne mi pomáha portál ludialudom.sk a rôzni darcovia, či už súkromné osoby, alebo firmy.

 

Ďakujem za rozhovor.

Eva Barnišinová

Foto: súkromný archív Jany Danišovej

 

Bližšie informácie o projekte Vnučka.sk nájdete na www.vnucka.sk alebo na Facebooku Vnučka Janka.

 

Jana je spoluzakladateľkou OZ Stratégie pomoci, ktoré v októbri získalo Čestné uznanie za skvalitnenie života seniorov v rámci celoslovenskej súťaže Senior friendly. Jej zámerom je oceniť subjekty, ktoré ponúkajú výhody, aktivity, výrobky, služby či možnosti uplatnenia pre seniorov. 

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Janka Danišová je jedinou profesionálnou vnučkou na Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems