Abovský výšivkový vzor zakomponovali do obrazov, plastík aj maľovaných šatiek

| Program | 30. 11. 2018

Výstavu Podoby tvorivosti tvoria akrylové obrazy, ručne maľované šatky a figurálne plastiky. Ich autormi sú dvanásti slovenskí i zahraniční umelci, ktorí sa v septembri stretli na medzinárodnom workshope v Zlatej Idke. Ich tridsaťšesť diel nájdete od 30. novembra do 7. januára v Átrium klube.

Dana Košková, Spišská Nová Ves, paverpol

 Na septembrovom trojdňovom workshope sa zúčastnilo dvanásť výtvarníčok z Košíc, Spišskej Novej Vsi, Krosna a Užhorodu. Vzdelávali sa a zdokonaľovali v rôznych výtvarných technikách ako maľba na hodváb, plátno či v tvorbe plastík s využitím paverpolu. Je to tekutá látka, do ktorej sa máča prírodný materiál alebo textil a následne sa tvaruje. Po zaschnutí sa ručne domaľováva farbami. „Workshop bol zameraný aj na uplatnenie abovskej ornamentiky v ľudovom odievaní. Tradičný abovský vzor z výšiviek zakomponovali výtvarníčky nielen do obrazov, ale aj do plastík a pri maľovaní hodvábnych šatiek,“ hovorí organizátorka výstavy Helga Tomondyová z Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria. Výstavu tvorí tridsaťšesť diel. „Každá účastníčka sa prezentuje tromi prácami. Naším cieľom je poukázať na hlbokú studnicu nášho kultúrneho bohatstva, tradičnej ornamentiky z oblasti Abov a zároveň vzbudiť záujem o ľudovú kultúru v jej najrozmanitejších podobách.“

Vernisáž Podoby tvorivosti sa uskutoční 30. novembra o 15:30 v Átrium klube (Zuzkin park 4). Výstava potrvá do 7. januára. Vstup je voľný. 

Angela Hermanová, Košice, akryl.

 Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Abovský výšivkový vzor zakomponovali do obrazov, plastík aj maľovaných šatiek

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems