Natočil filmy o závisti, samovražde i štyroch ľudských temperamentoch

| Predstavujeme | 26. 10. 2018

Valér Futej je režisér a scenárista, ale najradšej sedí v strižni. V jeho portfóliu nájdeme niekoľko ocenených snímok. Raz zaujali kontroverznou témou, inokedy námetom a samotným spracovaním myšlienky.

V júli tohto roka sa v Bratislave konal medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl ANIMOFEST. V rámci neho sa uskutočnila súťaž UAT Film pre študentov obrazovej a zvukovej tvorby. Prvé miesto získala snímka Valéra Futeja Golden Hands (Zlaté ruky). „Traja umelci zo zlata, striebra a bronzu maľujú portrét ženy. Uvedomujú si svoje umelecké hodnoty (vyobrazené bronzom ako najmenej cenným a zlatom ako najcennejším) a začínajú sa navzájom porovnávať a závidieť si. Až to prenikne v nenávisť. Ústrednou myšlienkou snímky je, aby sme šli vlastnou cestou. Porovnávaním častokrát strácame radosť z našich aktivít. Film je čierno-biely, avšak trojica umelcov bola postprodukčne upravená do zlatej, striebornej a bronzovej farby. Bolo to náročné, pracovali sme s postprodukčnými softvérmi niekoľko mesiacov. Celkové prípravy od natočenia až po finálny celok trvali približne pol roka a výsledkom bola takmer päťapolminútová snímka Golden Hands. Uspela aj na celoštátnom kole súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama 2018, kde získala tretie miesto.“

Valér Futej s piatou Zlatou klapkou za najlepší námet a scenár za film Temperamenty. Foto: Karin Kissová

Zlatá klapka
Medzi ocenené Valérove snímky patrí aj krátky hraný film Temperamenty. „Prostredníctvom symboliky som sa usiloval vyobraziť štyri ľudské povahy – flegmatika, cholerika, melancholika a sangvinika. Každú z nich som zachytil pri rôznych činnostiach, ktoré ju bližšie charakterizujú. Do filmu som vložil aj komentár – hlas rozprávača a menil ho podľa jednotlivých pováh. Takže pri flegmatikovi bol pomalší, pri melancholikovi ,zasnívaný‘, precitlivený atď. Taktiež som využil symboliku farieb – pri sangvinikovi sú živšie, pestrofarebné, ale trebárs pri flegmatikovi sú chladnejšie. V snímke Temperamenty by ste márne hľadali hudbu. Snažil som sa jej vyhnúť. Práve ňou si režiséri často vypomôžu, ak nevedia vytvoriť istú emóciu obrazom. Tentokrát som si nechcel takto uľahčiť prácu, preto som snímku zvukovo vyskladal z rôznych ruchov a hovoreného slova. Trebárs pri scénach o flegmatikovi som použil jemné zvuky vody, napríklad kvapky. Navodzujú atmosféru pokoja a ticha a vystihujú daný typ osobnosti. Prečo sa Valér rozhodol filmovo stvárniť práve štyri ľudské povahy? „Fascinuje ma, že v rovnakej situácii môžu rôzni ľudia reagovať úplne odlišne. Niekto s chladnou hlavou, iný začne robiť scény alebo sa rozplače. Je zaujímavé, že sme rovnakí a zároveň takí odlišní. A podľa nášho prejavu to vieme pekne rozdeliť do štyroch kategórií.“ Film Temperamenty uspel v marci tohto roka v Zlatej klapke. Ide o celoslovenskú súťaž audiovizuálnej a multimediálnej tvorby detí a mládeže. Valérova snímka, na ktorej sa podieľal ako režisér, scenárista a strihač, zvíťazila v kategórii najlepší námet a scenár.

Z filmu Temperamenty – Melancholik.

Šesť nominácii, tri výhry
Na Zlatej klapke uspel Valér aj v roku 2017. Jeho film Fall (Pád) bol nominovaný až v šiestich kategóriách. Nakoniec sa mu podarilo zvíťaziť v troch – najlepšia réžia, najlepší krátky hraný film a najlepší chlapčenský herecký výkon. „Fall sa pomerne ťažko charakterizuje. Venuje sa vážnej a ťažkej téme. Reflektuje rekordný počet samovrážd ľudí v mladom veku za posledné roky na Slovensku. Medzi jednu z najčastejších príčin patrí nevydarený ľúbostný vzťah. Práve to som použil ako motív samovraždy hlavnej postavy. Cieľom filmu bolo upozorniť na tento závažný problém v našej spoločnosti,“ vysvetľuje talentovaný štvrták.
Prvú Zlatú klapku získal Valér ešte v roku 2015 v kategórii najlepší strih za svoj debut Behind the scenes k snímke Podvody. „Je to dokument o tom, ako vznikal môj prvý krátky hraný film v čase, keď som ešte nebol študentom na strednej škole, ale chodieval na filmový krúžok na ZUŠ v Prešove.“ Valér získal spolu už päť Zlatých klapiek.

Pri natáčaní filmu si Valér často kreslí podrobné storyboardy. Foto: súkromný archív

Práca so symbolmi
Témy Valérových filmov sa zvyčajne sústreďujú na človeka a jeho vlastnosti, častokrát záporné. „Rád natáčam krátke hrané snímky. Páči sa mi, že pri nich mám všetko pod kontrolou – výber hercov, umiestnenie deja do istej lokality… Často si kreslím podrobné storyboardy. Sú to vizuálne náčrty a popisy konkrétnych scén, kde mám premyslený záber po zábere. Rád štylizujem, nechcem divákovi ponúknuť naturalistický pohľad, teda skutočnosť ako takú. Realitu častokrát zaobaľujem symbolmi a tému vyjadrím obrazne.“ Aj keď je Valér často režisérom či scenáristom, najradšej má strižňu. „Teším sa, ak priamo vidím spájanie záberov do jedného celku. Vyžaduje si to obrovskú dávku trpezlivosti – hodiny prezerať natočený materiál stále dookola a nakoniec sa rozhodnúť, ktoré časti použiť vo finálnej verzii. Práve strih by som chcel bližšie študovať po skončení strednej školy.“
Aktuálne Valér študuje vo štvrtom ročníku na Súkromnej strednej umeleckej škole filmovej v Košiciach, odbor obrazová a zvuková tvorba – kamera, zvuk, strih. Už teraz začína pracovať na maturitnej snímke. Plánuje filmovú adaptáciu poviedky Zradné srdce od E. A. Poa.

Valérove filmy nájdete na vimeo.com/user44361896.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Natočil filmy o závisti, samovražde i štyroch ľudských temperamentoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems