Napísali poviedky o histórii Starého Mesta, jedna rozpráva o havárii električky č. 6

| Literatúra | 12. 10. 2018

Rok študovali v archívoch, získané informácie konzultovali s historikmi a rozprávali sa s najstaršou generáciou Košičanov, aby v desiatich príbehoch zachytili osudy nášho mesta.

Štyria členovia literárnej spoločnosti Pravé orechové predstavili a pokrstili 18. septembra v Múzeu Vojtecha Lӧfflera svoju ročnú prácu – knihu Košické staromestské poviedky. Obsahuje desať príbehov, siahajúcich od 13. storočia (tatársky vpád) až po 80. roky 20. storočia. Nájdete medzi nimi povesť o Žobrákovom dome, košickom katovi či zvonárovi – záchrancovi. Nechýbajú poviedky o objavení Košického zlatého pokladu, pôsobení československých a maďarských tajných policajtov, okupácii vojsk Varšavskej zmluvy i havárii električky č. 6 v roku 1978. Autormi knihy sú Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. V závere nájdete doslov Milana Kolcuna, ktorý čitateľa sprevádza po miestach i historických epochách, kde sa jednotlivé príbehy odohrávajú.

Kat i hrobár
Hlavnými postavami Košických staromestských poviedok sú obyčajní ľudia. Kniha predstavuje čitateľom napríklad postavu pekárovej dcéry. Predáva pečivo na Mlynskej ulici a má dvoch frajerov – jeden tajne spolupracuje s československou políciou, druhý s maďarskou. Príbeh sa začína ako ľúbostná story, až kým sa mladé dievča nedozvie, kto sú jej nápadníci. Ako sa to nakoniec skončí? Dočítate sa v poviedke Nie je fízel ako fízel. K hrdinom Starého Mesta nepochybne patrí hrobár a zvonár v jednej osobe. Keď mesto pohltia plamene, vbehne do horiacej Urbanovej veže varovať obyvateľov aj za cenu straty vlastného života. „Mnohorakosť ponúka pestrú mozaiku udalostí, ktoré sa odohrali. Chceli sme ponúknuť celistvý pohľad na mesto. A zachytiť určitý vývoj Košíc a ich postupné zmeny,“ povedal Slavomír Szabó na krste Košických staromestských poviedok.

Pridaná hodnota
Kniha nevznikla fabuláciou, teda že si štvorica autorov sadla za písací stroj či počítač a nechala pracovať fantáziu. „Sú to tradované príbehy, dedené po generácie, ktoré tvoria súčasť pôvodnej kultúry Košíc. A hoci nie sú všetky historicky verné, zobrazujú predstavy našich predkov, čo je tiež veľká hodnota,“ priznal Szabó. Zároveň sa nám zveril, čo ho pri ročnej potulke za knihou šokovalo: „Keď prišla reč na 70. a 80. roky – časy Husákovho vládnutia, neobmedzenej moci národných výborov a obdobie, keď sme menili koruny za bony a slipy i toaletný papier boli úzkoprofilový tovar – niektorí ľudia sa stále akoby báli o nich rozprávať. Nemôžeme hovoriť o minulosti tak, že ju budeme falošne moralizovať alebo prekrúcať, len aby sa niekto neurazil. Takže ma šokovalo uhýbanie pred pravdou. Bola to strata času, keďže sme príbehy takýchto ľudí nespracovali.“

Krstným otcom poviedkovej knihy sa stal herec ŠDKE Stanislav Pitoňák. Svojej „krstnej dcére“ zaželal nasledovné: „Prajem jej veľký úspech. Až taký, aby sa stala námetom pre poviedkový film alebo seriál, v ktorom by som si potom zahral.“

Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc. Zaoberá sa tvorbou beletrie, ktorá vzniká zbieraním reálnych a tradovaných príbehov. Jej cieľom je systematická záchrana starých tradovaných povestí ako duchovného dedičstva národa a národností.

Eva Barnišinová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Napísali poviedky o histórii Starého Mesta, jedna rozpráva o havárii električky č. 6

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems