Najobľúbenejším divadlom roka je Divadlo Kontra

| Kultúra | 26. 10. 2018

Začiatkom októbra sa v historickej budove SND uskutočnil 23. ročník odovzdávania divadelných ocenení DOSKY 2018. Divácku cenu za najobľúbenejšie divadlo získalo v silnej konkurencii spišskonovoveské Divadlo Kontra. Najlepšiu réžiu si odniesla Prešovčanka Júlia Rázusová.

Divadlo Kontra funguje od roku 2007 v podzemí Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi, ale počas sezóny cestuje po svete a vystupuje na rôznych miestach. Veľmi častou zastávkou sú aj Košice, kde sa predstaveniam netradičného rázu tešia mnohí diváci. A tých veru nie je málo, keďže sa Kontra stalo najobľúbenejším divadlom v rámci odovzdávania cien DOSKY 2018 v kategórii Divadlo sezóny. Zakladateľku, umeleckú šéfku a režisérku Klaudynu Rozhin cena zaskočila: „Naše domáce hľadisko tvorí len 30 miest, a preto bolo veľkým prekvapením, že sme zvíťazili nad takými veľkými inštitúciami ako Slovenské národné divadlo či Štátne divadlo Košice. Znamená to, že publikum uznáva našu prácu, hoci mu prinášame neraz ľahké a kontroverzné témy. Náš divák je nám blízky, je naším priateľom a partnerom, preto vyberáme texty, ktoré ho provokujú k otázkam, rozprave, zamysleniu sa, ale aj k smiechu a dojatiu. A zrejme práve to spôsobilo, že za nás hlasoval a my mu za to veľmi ďakujeme.“

Divadlo Kontra, komédia Mesiac a Magnólie. Foto: archív divadla

Najlepšia réžia
Prešovská režisérka Júlia Rázusová už raz v DOSKÁCH nominovaná bola, a to ako objav roka 2014. Cenu jej však napokon priniesla inscenácia hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí pre Štátne divadlo Košice. „Čas premiéry nám vyšiel počas konania sa Olympijských hier v Pjongčangu v Južnej Kórei, keď sa začali diať prvé zbližovacie kroky medzi Južnou a Severnou Kóreou. Ak by som bola fatalistka, mohla by som to brať ako priazeň pre znovuzjednotenie samotné,“ hovorí režisérka, ktorá cenu nevníma ako výhru, ale ako prejav priazne, podpory a povzbudenie v ďalšej tvorbe, „teším sa rovnako ako žena režisérka a mám veľkú radosť z každého úspechu ženy v tomto povolaní.“ Júlia spolupracuje s inštitúciami po celom Slovensku a pracovne sa do Košíc zasa vráti v roku 2020.

Júlia Rázusová na odovzdávaní cien DOSKY 2018. Foto: Ctibor Bachratý

DOSKY
Divadelné ocenenie sezóny DOSKY sú najznámejšou cenou v rámci divadla u nás a udeľuje ich Asociácia súčasného divadla. O víťazoch rozhodujú divadelní kritici, teoretici, novinári a publicisti. V kategórii Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny hlasovala verejnosť.

Gabriela K. Kuchárová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najobľúbenejším divadlom roka je Divadlo Kontra

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems