Na festivale mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry zažijete umelú inteligenciu v praxi

| Pozvánky, Umenie, Zaujímavosti | 26. 10. 2018

Festival Art & Tech Days prezentuje a oslavuje spojenie umenia a technológií. Počas šiestich dní (19. až 24. novembra) priblíži nové digitálne technológie prostredníctvom konferencie, interaktívnych inštalácií, výstav, umeleckých eventov, networkingových aktivít či workshopov pre novomediálnych umelcov, kóderov, dátových analytikov aj marketingových špecialistov.

Tento medzinárodný festival vytvára priestor na prezentáciu myšlienok a nápadov, ktoré nepracujú len v žánrovo vyhranenej tvorbe, ako napríklad iba v IT či v kultúre, ale skúmajú vzájomné presahy medzi disciplínami. Podľa organizátorov je záujem o nové technológie v súčasnosti veľmi dôležitý a potreba ich používania sa nedá odignorovať. Čoraz viac prenikajú do kultúry, umenia, IT či biznisu a v týchto odvetviach prinášajú nové riešenia a nezaužívané postupy. Je však dôležité, aby im porozumela aj široká verejnosť. A to je úlohou Art & Tech Days, festivalu, ktorý nechce len prvoplánovo propagovať nové technológie. Snaží sa motivovať ľudí, aby k nim pristupovali kriticky a vedeli ich rozumne používať. Rozširuje obzory a podnecuje diskusiu o budúcnosti.

Artd and Tech. Foto: Jakub Jančo

Umelá inteligencia v bežnom živote
Najdôležitejšou časťou programu je medzinárodná konferencia Art & Tech Conference. Témou aktuálneho ročníka je Revolúcia dneška, ktorá priamo súvisí s umelou inteligenciou, jej využitím a smerovaním. O jej vplyve na našu budúcnosť a presahu do umenia, vedy a kultúry budú rozprávať experti z rôznych oblastí. Vystúpia na nej poprední umelci, vedci, kreatívni kóderi a biznismeni s prednáškami o tom, ako umelá inteligencia mení našu budúcnosť a profesie. Je naozaj taká nebezpečná, ako ju vykresľujú science fiction filmy? A môžu byť počítače skutočne tvorivé, alebo táto schopnosť naďalej zostane ľudskou výsadou?

Zdroj: Kitchen Budapest

Praktické kurzy
Workshopov je v ponuke hneď niekoľko. Gene Kogan so svojím svetoznámym workshopom Machine Learning for Artists naučí umelcov používať neurónové siete na vytváranie interaktívnych vzťahov v reálnom čase, ktoré sa používajú pri práci s videom, inštaláciami, živou hudbou a interaktívnym dizajnom. Workshop je zaujímavý aj pre kóderov a IT-čkárov, pretože im priblíži kreatívne využitie umelej inteligencie a machine learning. Pohybový workshop Stanislava Dobáka sa zameria na tanečné princípy a techniky, ktoré rozvíjal počas svojej niekoľkoročnej aktívnej tanečnej kariéry. Lektor Matej Mazák ukáže animátorom od šiestich rokov, že na špeciálne filmové efekty nepotrebujú profesionálnu techniku. Workshop Louisa Fernandesa predstaví stratégie a príklady cross-media marketingu, tvorby obsahu a strategickej distribúcie na projektoch vyvinutých v spolupráci s hudobným festivalom NOS Primavera Sound. A napokon, štúdio Mladý pes presvedčí, že aj náročnejšie dáta sa dajú zobraziť prehľadne a zaujímavo. Program doplnia živé vystúpenia, AI/VR inštalácia Training 2038, DAAVS – Dni aktuálnych audio-vizuálnych stretnutí a filmová prednáška Petra Konečného Ako umelá inteligencia zmenila dejiny filmu. Jednotlivé podujatia sa uskutočnia vo viacerých častiach Košíc, podrobné info aj vstupenky nájdete na www.atdays.sk.

Festival sa koná v rámci projektu Košice – UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia a jeho organizátormi sú nezisková organizácia Creative Industry Košice a Košice IT Valley.

Redakcia


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na festivale mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry zažijete umelú inteligenciu v praxi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems