Malé deti tvoria svetovú módu. Vedie ich pri tom Jana Polak.

| Móda | 12. 10. 2018

Začiatkom októbra odštartoval piaty ročník detského workshopu Fashion KidLab, zameraného na módu. Kreatívne stretnutia opäť povedie skúsená košická návrhárka Jana Polak. Podľa jej slov deti získajú základné zručnosti v tvorbe módy a okrem toho aj nadšenie pre spojenie zdanlivo nespojiteľného. Témou aktuálneho ročníka je Svetová móda.

Jana Polak sa s deťmi stretáva každý utorok počas celého školského roka v pavilóne Foxtrot v Kasárňach Kulturparku. Nosnou témou ich práce je Svetová móda, zameraná na veľkých návrhárov. „Približne každý mesiac sa budeme inšpirovať konkrétnym svetovým návrhárom, ktorý ovplyvnil a usmernil estetiku odievania svojím neopakovateľným spôsobom. Až do konca 19. storočia sa ľudia obliekali podľa svojho postavenia, majetku a zamestnania. Práve svetová móda 20. storočia je bohatým inšpiračným zdrojom nielen pre svoje revolučné posolstvá. V tomto období sa výzor mužov a žien zmenil oveľa viac ako za celé predchádzajúce tisícročie. Móda sa stala individuálnou výpoveďou a odevný priemysel najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odvetvím. Nové textílie, módni ilustrátori, školy a predovšetkým trendy dizajnérov nás budú sprevádzať našimi stretnutiami. Do kidLabových kolekcií spracujeme slávne osudy Coco Chanel, Christiana Diora, W. Westwoo, Alexandra Mc Queena či Stelly Mc Cartney,“ vysvetľuje Jana Polak a na otázku, prečo zvolila tému módy 20. storočia, odpovedá, „V predošlých ročníkoch som deti sprevádzala témami, pomocou ktorých si osvojili zručnosti, ako vhodne používať vybrané výtvarné techniky, základné kompozičné postupy v plošnom či priestorovom vyjadrení, cit pre prácu s rôznymi materiálmi a slobodu vyjadrenia. Imaginárne sme cestovali po Afrike aj Oriente, vzdali poctu Klimtovi a Picassovi, zrecyklovali kravaty, rifle i staromódne ramenné vypchávky k téme 100 rokov Československa. Tento ročník je o sile vplyvu jednotlivých osobností svetovej módy 20. storočia a o invenčných myšlienkach a módnych vynálezoch.“

Ženám obliekla nohavice
Októbrová téma sa zameriava na odkaz Coco Chanel. „Móda z jej dielne bola slobodná, nadčasová, nespútaná, androgýnna, ale neuveriteľne ženská a elegantná. Túžila, aby sa ženy v jej modeloch cítili mladé, príťažlivé a boli samy sebou. Sebavedome im ukázala čaro opálenej pokožky, komfortný mladistvý strih krátkych vlasov a dievčenskú siluetu, zbavenú korzetov.
Jej šaty boli predovšetkým praktické, aj napriek tomu, že používala prvky mužskej módy, skombinované s dlhým náhrdelníkom z perál. Zaviedla nové typy nohavíc, vesty, tradičný dámsky tvídový kostým i lakované biele topánky s čiernou špičkou. Azda najslávnejšie malé čierne šaty, vhodné na všetky príležitosti, ostali dodnes základnou výbavou ženského šatníka. Inšpiráciu tvorby slávnej Coco Chanel ‚všijeme‘ do našej originálnej kolekcie modelov,“ hovorí Jana Polak, ktorej stretnutia s malými návrhármi prinášajú kontakt s krehkou, čarovnou, detskou nedokonalosťou. Je to hľadanie jednotlivých tém „medzi riadkami” s prítomnosťou jej rukopisu.

Módne prehliadky
Výsledky práce z workshopov prezentuje módna návrhárka spolu s deťmi dvakrát do roka aj verejnosti: „V novembri v rámci projektu Košice Fashion Week a v lete po ukončení všetkých naplánovaných sérií. Sú to milé módne prehliadky s modelkami, ktoré predvádzajú, čo vytvorili. Deti sa na prehliadky veľmi tešia a rodičia môžu vidieť nadväznosť jednotlivých tém a celý koncept v plnej paráde. Neukazujeme a netvoríme aktuálne módne trendy, ale spôsob, ako ich uchopiť hravým kreatívnym spôsobom. Je to veľmi oslobodzujúce.“

Fashion KidLab organizujú K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Janou Polak každý utorok od 17:00 do 19:00 v pavilóne Foxtrot v Kasárňach/Kulturparku. Workshop je určený pre deti od 5 rokov, ktoré chcú a dokážu „pracovať“ na danú tému samostatne. Podľa ich veku a zručností sa volia vhodné techniky pre prácu s materiálom. „Pokiaľ deti chcú, dostanú aj ihlu a niť. Na šijací stroj sa zatiaľ len pozerajú, no s tavnými pištoľami už vedia dokonale ‚strieľať‘,“ tvrdí Jana Polak na záver.

Prihlásiť na Fashion KidLab sa môžete priamo na mieste počas workshopu každý utorok od 17:00.

Gabriela K. Kuchárová
Foto: Martin Krestián


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Malé deti tvoria svetovú módu. Vedie ich pri tom Jana Polak.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems