Len nevyhorme!

| Editoriál | 26. 10. 2018

V dokumente Preťažený mozog – digitálne technológie sa tvorcovia zaoberajú vplyvom nových technológií na psychickú aj fyzickú stránku človeka. Asi vás neprekvapí, že ten ani zďaleka nie je pozitívny. Každý deň sa musíme vysporiadať s množstvom informácií, šikovné elektronické zariadenia nosievame vo vrecku a chtiac-nechtiac do nich nazeráme, ba dokonca uprene hľadíme väčšinu dňa. Od počítača preskakujeme k mobilu, od mobilu k navigácii, od navigácie k inteligentným hodinkám…, a to vraj výrazne ovplyvňuje nielen náš život, ale aj mozog. Stres narastá. Diagnóza – vyhorenie.

Podľa dokumentu sa na nás vo vysokej rýchlosti denne valí veľké množstvo informácií a my nie sme schopní ich spracovať. Z toho vzniká stres. Ráno si sadneme za počítač a pustíme sa do práce. Do toho nám príde urgentný mejl, tak naň preklikneme. Zrazu zazvoní telefón, zapípa sms-ka, ďalší mejl a pôvodná robota „stojí“. Tento kolotoč sa opakuje nasledujúce dni, ba mesiace a mozog nevládze. Sociálna interakcia ustupuje digitálnej. Cítime sa osamelí…

Že sa vás to netýka? Gratulujem! A viete čo? Mňa sa to aj trochu dotklo. Hoci novinárčina znamená prácu v teréne, stretávanie sa s rôznorodými respondentmi, navštevovanie galérií, divadiel, podujatí, ako šéfredaktorka som množstvo času trávila aj čítaním mejlov, správnou formuláciou odpovedí, dvíhaním telefónov, sledovaním sociálnych sietí. Aby mi pri písaní článku „neušla“ pointa, vypínala som zvonenie. To by možno človek, ktorý vedie noviny, nemal, ale inak sa nedalo. Známi mi dokonca radili, aby som si na vybavovanie mejlov určila konkrétny čas. Napríklad, že prichádzajúcu poštu kontrolujem len o deviatej a pätnástej hodine. Dovtedy sa na ňu ani nepozriem a venujem sa prioritnej práci.

A viete čo? Už sa ma to týkať nebude! Namiesto mejlov budem pravidelne kontrolovať plienky, žurnalistické výrazy vymením za citoslovcia a telefón dvihnem, len keď bude dieťa spať. Už nebudem šéfovať novinám, bábo bude šéfovať mne. A hoci žurnalistiku milujem, veľmi sa na materinské obdobie teším.

Tento editoriál mal byť rozlúčkový, rekapitulačný, možno trochu oslavný, lebo noviny si to zaslúžia, ale nakoniec je motivačný. Lebo vyhorieť nemusíme len ako zamestnanci a zamestnávatelia, ale aj ako rodičia. Tak si držme palce! :)

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Len nevyhorme!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems