Kto dal postaviť tajomnú vežičku na Ťahanovciach a na čo slúžila?

| Zaujímavosti | 26. 10. 2018

Historická stavba, ktorá sa v roku 2006 stala hlavným motívom erbu mestskej časti sídliska Ťahanovce, má svoj „rodný list“.

Zamýšľali ste sa niekedy nad erbami jednotlivých mestských častí v Košiciach? Každý z nich má špecifický význam a väčšinou je priamo spojený s dejinami daného územia. Podobne je to aj v prípade sídliska Ťahanovce. Vo svojom znaku má tajomnú vežičku. Od roku 2016 sa ňou zaoberala historička Uršula Ambrušová z Východoslovenského múzea v Košiciach. Preštudovala množstvo archívnych materiálov, máp a dobovej tlače. Následne ich podrobila rozsiahlej analýze. Výsledkom jej práce bude kniha Ťahanovská legenda, ktorú aktuálne dokončuje.

Rákocziho stĺp
Na vyvýšenej časti svahu smerom na Ťahanovce stojí murovaný stĺp, nazvaný Božie muky. Najstaršia listina o jeho existencii pochádza z roku 1811. Avšak v nej sa nespomína stĺp, ale stará kresťanská kaplnka, postavená pri Prešovskej ceste. Každopádne, ide o tú istú stavbu. Drobný cirkevný objekt dlhé roky unikal pozornosti odbornej aj laickej verejnosti. Z archívnych prameňov sa dozvedáme len útržkovité informácie. Jedna pochádza z roku 1871, kedy Karol Antal, farár, pôsobiaci v obci Ťahanovce, napísal list biskupovi. Žiadal v ňom povolenie k oprave zanedbaného objektu. Zaujímavosťou je, že stavbu uviedol ako Rákocziho stĺp. Ten bol pravidelne zobrazovaný na dobových mapách, ktoré vznikali v rámci vojenských meraní. Začiatok 21. storočia bol prelomový. Na zničený a zanedbaný stĺp začali poukazovať Košičania Juraj Halász, predseda Historickej spoločnosti I. Henszlmanna a kunsthistorik Gabriel Kladek. Práve on sa v roku 2001 ujal ruiny a začal s jej obnovou. Podľa sondážneho výskumu zistil, že pôvod stĺpa sa datuje na začiatok 17. storočia. Po jeho zreštaurovaní v roku 2006 sa stal hlavným motívom erbu mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce.

Legenda
S drobnou sakrálnou stavbou ťahanovského stĺpa sa spája aj jedna legenda. Jedného dňa sa na miesto, kde dodnes stojí, vybrala mladá žena zbierať maliny. Nanešťastie, zahynula, keď ju počas búrky na ceste domov zasiahol blesk. Ako spomienku na túto udalosť nechala smútiaca rodina postaviť spomínaný stĺp. Pre mnohých dodnes slúži ako orientačný bod pri potulkách prírodou.

Viac o pozoruhodnom príbehu murovaného stĺpa sa dočítate v pripravovanej novembrovej knižnej novinke Ťahanovská legenda/ The Ťahanovce legend. Vyjde vo formáte e-knihy a v dvoch jazykoch – slovenčine a angličtine. Viac informácií nájdete na www.ambrusova.sk a Facebooku HistoricKE.

Dana Kušnírová, HistoricKE a Uršula Ambrušová
Foto: archív U. Ambrušovej


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kto dal postaviť tajomnú vežičku na Ťahanovciach a na čo slúžila?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems