Jesenné aktivitky

| Deti, Stĺpček | 26. 10. 2018

S koncom leta som si kládla znepokojivú otázku, čo akože budeme cez deň stvárať, keď sa už nebude dať celé dni flákať vonku? Situácia je tu, navyše aj ihriská sa pomaly vyľudňujú a ja som celkom zabudla, čo iné sa robí na sídlisku, než šmýka, hojdá, pieskuje.. K tomu sa pridali dva fenomény v životoch mojich kamko-matiek. Jedny sa vrátili do práce a s deťmi zažívajú jasľovo-škôlkarské blues. Ďalšie si zariadili nové dieťa a ako dvoj/trojmatky už akosi nemajú kapacitu riešiť „problémy“ prvomatiek… A tak som poňala jesenné obdobie ako novú výzvu a vrhli sme sa na krúžky! Hopsa, hejsa – zatiaľ to dieťa zvláda s nadšením a ja mám tik len v jednom oku.

Angličtinu v košickom Groovy English Club som vybrala z mnohých dôvodov. Od dvojročného dieťaťa sa tam nečaká žiaden výkon, stačí, že si „vyučovanie“ užíva a cudzí jazyk si ukladá do hlavičky. Luna je z hier, úloh a zábaviek nadšená a ja sa dozvedám novinky. Napríklad, že kým som sa pred rokmi učila slová ako cock a rubber, dnes sú kvôli ich druhotnému hanlivému významu nahradzované pojmami rooster a eraser. Hm, moje detstvo bolo zjavne politicky nekorektné!

Hudobka Amádeus v Haligande je lokálne veľmi populárna a za všetko môže jeden veľký a dlhovlasý ujko, ktorého detiská navidomoči zbožňujú. Počas hudobnej výchovy odovzdáva deťom oveľa viac ako základy rytmiky, muzicírovania či spevu. Tanec, dramatizácia, príbehy, farby, jemná motorika, sociálne zručnosti, no deti si tam osvoja skutočne kopec vecí. Samozrejme, ani len netušia, že sa vlastne niečo učia, pretože sa celý čas bavia, smejú, kekešia.

Milý eko-friendly matersko-komunitný projekt W záhrade je naša stálica už od januára, ale keďže sme v lete mali pauzu, od septembra si ho opäť užívame. Aktuálne má Luna svoj prvý ozajstný herbár, ktorý sme si spolu vyrobili. V mestskej záhradke sme nazbierali a nasušili bylinky, kvietky i listy plodín a postupne ho plníme. Medzitým si s mamami bez ohľadu na „status“, a teda počet ich detí fajne popletkujeme. Stretnutia sú otvorené pre verejnosť a vstup na ne je voľný. Čo je vzhľadom na poplatky za krúžky a vstupy do detských centier, čo ožívajú v chladnom období, vítaný detail. Tak s kým sa vidíme?

Lucia Radzová
Foto: Viktória Živčáková


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jesenné aktivitky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems