F. W. Nietzsche: „Všetky naozaj veľké myšlienky vznikajú pri chôdzi.“

Festival Cestu necestou prinesie tipy na dobrodružnú turistiku

| Cestovanie | 12. 10. 2018

Koniec leta nemusí znamenať aj koniec cestovania a dobrodružných zážitkov. Do Indie, Indonézie, Himalájí či Malajzie sa môžete vybrať v ktoromkoľvek ročnom období. Dokonca si so sebou môžete vziať 62-ročnú mamu a namiesto svadobnej cesty niekde na Bali sa vydriapať na Borneo, najvyšší vrch tretieho najväčšieho ostrova sveta.

Marta Rajková a jej 62- ročná mama putovali okolo tyrkysových jazier v Himalájach. Foto: Marta Rajková

Šiesti slovenskí cestovatelia zažili nezvyčajné dobrodružstvá a porozprávajú o nich na festivale Cestou necestou od 22. do 23. októbra v Tabačke/Kulturfabrik. Ako prvá vystúpi v pondelok o 18:00 Marta Rajková, žena, ktorá sa nebojí cestovať sama. Hoci sa už do sveta vybrala aj v páre či skupine priateľov, sólo cestovanie považuje za najúčinnejšiu školu sebapoznávania a rozvoja, za chvíle zúfalstva aj lietania v oblakoch. Strach pri tom vedome posúva bokom a počúva svoj rozum a intuíciu. Na svojej prednáške ponúkne tipy aj rady, ako cestovať osamote a porozpráva o zážitkoch, ktoré si nazbierala z rôznych kútov sveta, od Ázie cez Zanzibar až po USA. O 19:20 ju vystrieda organizátor festivalu Michal Knitl s témou 7 túr v Karakorame a Himalájach. Michalova prezentácia sa bude venovať najmä turistike – pospomína si na výhru treku pod druhou najväčšou horou sveta K2, na prechádzku pod Nanga Parbat, na Markha Valley trek v Ladakhu (India) a ďalšie stovky kilometrov, ktoré prešiel peši po zaujímavých trasách. Vo svojom rozprávaní určite spomenie ladacké festivaly s domácimi v prekrásnom farebnom tradičnom oblečení a intenzívny 14-dňový jogový pobyt. Okrem toho poradí, ako sa na cesty zbaliť prakticky, ale ultraľahko.

Foto: Marta Rajková

Ľudský druh orang biasa
Utorkový program začne o 18:00 opäť Marta Rajková, no tentokrát bude rozprávať o himalájskom treku, na ktorý vzala svoju 62-ročnú mamu. Jedenásť dní putovali okolo tyrkysových jazier, najväčšieho himalájskeho ľadovca s výstupom na 5357-metrovú horu Gokyo Ri. Vďaka tomuto dobrodružstvu pochopili, že trpezlivosť je niekedy viac ako fyzická sila a vek nie je prekážkou ani v najvyšších horách sveta. O 19:00 sa pozornosť presunie na Paula a Janu Pastirčákovcov. Mladý manželský pár obľubuje netradičné zážitky, a preto sa na svadobnú cestu vybral na Borneo – najvyšší vrch tretieho najväčšieho ostrova sveta. Navštívili tiež najstarší prales sveta – Údolie Danum a George Town na Penangu, gastronomické centrum Malajzie. Po prestávke a tombole vystúpi posledná hostka – Micha Mydlová. V Indonézii študovala, vďaka čomu mohla spoznať kultúru tamojších obyvateľov. V prednáške sa zameria na tradičný tanec a kultúru na ostrove Jáva, na ľudský druh orang biasa, výrobu ryže, výpravy po sopkách, porozpráva o indonézskom minimalistickom bývaní a štýle pelan-pelan.

Výstup manželov Pastirčákovcov na Kinabalu, Borneo. Foto: súkromný archív

Cena na jeden deň festivalu je 6 eur, za dva dni zaplatíte 10 eur. Vstupenky a bližšie informácie nájdete na www.cestounecestou.sk.

Redakcia


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: F. W. Nietzsche: „Všetky naozaj veľké myšlienky vznikajú pri chôdzi.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems