Vasilkova geometria nie je z tejto zeme

| Umenie | 28. 9. 2018

Výstava Jána Vasilka vo Východoslovenskej galérii v Košiciach pozostáva z jeho dvanástich abstraktných malieb. Odhaľujú umelcov vzťah ku geometrii a vnímaniu sveta. Obrazy sa podobajú tvorbe autorov, ktorí vychádzali z tzv. psychického automatizmu. Vtedy oslobodili fantáziu a tvorili automaticky, bez rozumovej logiky a náhodným spájaním javov.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 11. septembra v priestoroch VSG. Riaditeľka galérie Dora Kenderová zaradila Vasilka do „generácie nultých rokov košickej umeleckej scény“. Dodala, že patrí k výrazným autorom s veľmi jasným a zreteľným rukopisom.

Ján Vasilko.

Neviem
Vasilko priblížil návštevníkom výstavu nasledujúcimi slovami: „Každý sa ma pýta, čo to je, čo to znamená. Hovorím, že neviem. V tejto sérii obrazov prinášam veci, ktoré nie sú odtiaľto – z tejto zeme. Nepoznám ich. Sprostredkúvam niečo nové. Nemá to nič spoločné s abstrahovaním tvarov, strojov, figúr alebo krajín. Nezobrazujem nejaké princípy, schémy alebo skryté koncepty. Prinášam niečo, čo tu nikde na tomto svete nevidím. A preto neviem, čo to je a nemôžem to ani pomenovať.“ Takto zároveň vysvetlil dôvod, prečo nazval sériu obrazov Untitled (ang. bez názvu).

Abstraktné maľby odhaľujú Vasilkov vzťah ku geometrii a vnímaniu sveta.

Psychický automatizmus
Kým vo VSG je vystavených 12 obrazov, celú sériu tvorí približne 37 Vasilkových diel. Z nich sú niektoré predané, iné sa nachádzajú na ďalších dvoch výstavách – v Spišskej Novej Vsi a v českom Pelhřimove. „Na začiatku maľovania som si povedal, že na plátno dám to, čo mi napadne v danej chvíli a postupne pôjdem z jedného obrazu na druhý, ktorý mi ukáže cestu ďalej. Teda dá podnet na iný. Ale maľby nie sú podobné. Spája ich, že v sebe nemajú nič zakódované. Žiadna láska, nenávisť, depresia, pokoj… Obrazy akoby vychádzali z môjho vnútra, vlastného vesmíru. Je to podobné psychickému automatizmu. Na začiatku 20. storočia bol tento výtvarný smer obľúbený dadaistami. Tvorili nekontrolovateľne, bez zapojenia rozumu a logiky. Len na základe aktuálneho citu, vnemu. Možno preto sa ich maľby podobali detským či primitívnym kresbám.“ Vasilko v obrazoch prepojil iracionalitu s geometriou. Tá ho fascinuje už od strednej školy a vníma ju ako niečo premyslené, mozgové. „Prináša do nášho chaotického života, plného náhod, istý systém a poriadok. Ale na druhej strane, keby všetko bolo systematické, presne vypočítané, tak by nás to nudilo. Preto do jedného mixu spájam racionálne s iracionálnym, geometriu s pocitmi.“

Výstava Abstract paintings vol. 1 potrvá vo VSG na Hlavnej 27 do 14. októbra.

Ján Vasilko (1979) sa narodil v Humennom. Výtvarné štúdiá ukončil na Fakulte umení TUKE. Okrem Slovenska vystavoval aj v Česku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku a Poľsku. Aktuálne žije a tvorí v Košiciach.

Eva Barnišinová
Foto: Tatiana Takáčová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vasilkova geometria nie je z tejto zeme

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems