Mýtické DNA Leviatana „bojuje“ proti hoaxom a polopravdám

| K13 a VÝMENNÍKY | 28. 9. 2018

Časť „bielonočných“ inštalácií nájdu návštevníci v priestoroch Kasární/Kulturparku. Prejdú sa po obrovskej pavúčej sieti, spoznajú DNA mýtickej bytosti, uvidia svietiacu šou „tancujúceho“ koberca a stanú sa súčasťou Mobiusovej geometrie.

Pavučina a hojdačka v jednom
Numen/For Use/Net Blow up/AT
Rakúske združenie Numen/For Use vytvorí počas Bielej noci na námestí Kulturparku obrovský nafukovací levitujúci mrak. Jeho interiér pozostáva z viacerých sietí zavesených vo vzduchu. Vzájomne sa spájajú a pripomínajú akúsi plávajúcu pružnú pavučinu, po ktorej môžete liezť zhoda nadol či z jednej strany na druhú. A každým pohybom budete deformovať jeho podobu. Alebo si tam jednoducho poležíte ako dovolenkár v monumentálnej hojdacej sieti.

Rakúske združenie Numen/For Use vytvorí na námestí Kulturparku obrovskú pavučinu. Foto: Yokohama

Mýtické DNA proti hoaxom a polopravdám
Pavol Truben a Radovan Dranga/DNA Leviatana/SK
Dvojica slovenských umelcov skúma DNA Leviatana – mýtickej bytosti, ktorej existencia nie je potvrdená, no ani vyvrátená. „Dielo je pokračovaním výskumu, v ktorom som riešil tému postfaktizmu a populizmu počas doktorandského štúdia na VŠVU v Bratislave. V ňom som sa zaoberal tým, ako si ľudia zvykajú na deformovanú informáciu, nájdenú na internete, a bez akéhokoľvek ďalšieho skúmania ju preberajú. Či už ide o hoaxy, alebo klamstvá. Info sa šíri online priestorom a nezáleží na tom, či je pravdivá, alebo nie. Dielo symbolizuje stav, v ktorom nevieme určiť, kto klame a kto nie. Je to vyjadrené cez stolné lampy – sú odkazom k hľadaniu pravdy. Avšak nedá sa s určitosťou povedať, ktorá strana lámp je ,vyšetrovateľom‘ a ktorá ,obeťou‘. Keďže svietia navzájom jedna do druhej. Napriek tomu, že vytvárajú identické svetlo, jeho zdroj sa divákovi nepodarí určiť,“ približuje inštaláciu Pavol Truben a hovorí, čo bolo najťažšie pri zhotovení DNA Leviatana: „Vytvoriť niečo ako stabilnú nosnú konštrukciu pre 60 stolných lámp v tvare DNA štruktúry a umiestniť ju do vzduchu sa ukázalo ako vážny architektonický oriešok.“ Truben verí, že dielo dokáže publiku odkomunikovať zložitý jav súčasnosti. „Žijeme v 21. storočí, kde hodnota informácie a jej vzťahu k pravdivej skutočnosti výrazne klesá. Ak stratila prepojenie na pravdu a my nevieme, či jej môžeme dôverovať, vzniká tak paralelný svet. Ten však z online prostredia ovplyvňuje už aj náš reálny priestor.“ Na otázku, aké pocity má dielo vyvolať u návštevníkov, odpovedá Truben jednoducho: „Najskôr fascináciu rozsahom, potom znepokojenie posolstvom.“ Svetelný objekt Pavla Trubena a Radovana Drangu nájdete počas Bielej noci v Galérii Alfa.

Mýtické DNA Leviatana „bojuje“ proti hoaxom a polopravdám. Autor vizualizácie: Pavol Truben

Matematika a zároveň geometria v priestore
Marcel Gacho & Peter Gonda/Möbiov pás/SK
Ďalšia dvojica slovenských umelcov predstaví svoju svetelnú inštaláciu Möbiov pás. Tento matematický model bude v ich podaní vizuálnym zážitkom. Vytvoria 3D objekt s cieľom priblížiť geometriu verejnosti. A to prostredníctvom levitujúcej svetelnej konštrukcie, do ktorej môžu návštevníci vstúpiť a stať sa súčasťou Mobiusovej geometrie. „Inšpirovali sme sa Möbiovým pásom – plochou, ktorá ma len jednu stranu a jednu hranu,“ hovorí Peter Gonda. Inštalácia bude mať aj edukačný charakter. „Ukáže divákovi, že aj zložité matematické vzorce môžu v 3D priestore vytvárať zaujímavé a inšpiratívne formy,“ dodáva. Möbiov pás bude počas Bielej noci umiestnený v priestoroch Galérie Alfa.

Marcel Gacho a Peter Gonda predstavia svoju svetelnú inštaláciu Möbiov pás. Foto: Marcel Gacho

Folklór a geometria, tradičné s elektronickým
Marek Kvetan/Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu/SK
Ak sa pri „bielonočných“ potulkách dostanete k budove Bravo, odporúčame navštíviť multimediálnu výstavu Mareka Kvetana s názvom Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu. Do skupiny archaických drevených truhlíc z internetových výpredajov vyryl geometrické vzory a popretkával ich s vyše 15 000 káblov, svietiacich v slovenských farbách. Vizuálny zážitok umocní hudba, a to od ľudových nástrojov až po šum veľkomesta. Tomuto splynutiu minulosti a súčasnosti sekundujú tri lumino-zvukové objekty – svetelná Archa, evokujúca biblickú posvätnú archu, praskanie nefunkčných neónových trubíc z reklamných objektov i nerozvinutý blikajúci koberec, ktorý „tancuje“ v rytme arab-popu. Ide teda o úsmevné i uštipačné hromadenie objektov a trochu absurdné stretnutie tradičného a elektronického.

Súčasťou tohtoročnej Bielej noci je aj multimediálna výstava Mareka Kvetana s názvom Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu. Foto: archív Mareka Kvetana

Všetky inštalácie v priestoroch Kasární/Kulturparku budú sprístupnené počas BN víkendu. To znamená, že si ich môžete prezrieť v piatok 5. októbra od 10:00 do 22:00, v sobotu 6. októbra od 10:00 do 02:00 a v nedeľu 7. októbra od 10:00 do 22:00.

Bližšie informácie o Bielej noci nájdete na www.bielanoc.sk alebo na www.k13.sk. Vstup na inštalácie umiestnené v interiéri je spoplatnený BN passom. Jeho cena je 5 eur a je platný na všetky diela situované vo vnútorných priestoroch.

Eva Barnišinová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mýtické DNA Leviatana „bojuje“ proti hoaxom a polopravdám

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems