Minizáhradka v skle

| DIY, Tipy z redakcie | 14. 9. 2018

Ak túžite mať doma kúsok prírody, ale nie ste fanúšikom hnojenia či presádzania kvetov, máme pre vás riešenie – rastlinné terárium.

Jeho výroba je pomerne jednoduchá. „Potrebujeme sklenenú nádobu s uzáverom (korkovým či skleneným). Na jej dne vytvoríme drenážnu vrstvu, pozostávajúcu z väčších kameňov, cez ktoré bude pretekať prebytočná voda. Na ne poukladáme tenšiu vrstvu aktívneho uhlia (dostať ho v špecializovaných záhradkárskych obchodoch alebo v akvaristických potrebách). Redukuje baktérie, plesne i zápach, a tak prispieva k zdraviu terária. Naň nasypeme zeminu alebo rašelinu a zasadíme mach či rastliny. Môžeme dozdobiť ďalšími kamienkami a dekoráciami,“ radí dekoratérka Lenka Čujová z Flora Natura.

Nepolievať!
Rastlina či mach v uzavretom teráriu dokážu vytvoriť vlastný fungujúci ekosystém. Udržiavajú si potrebnú vlahu, z ktorej čerpajú vodu potrebnú na prežitie. „Starostlivosť je teda minimálna. Terárium s uzáverom nikdy nezalievame, ale vodu podľa potreby rozprášime na listy rastliniek. Taktiež je dôležité zvoliť vhodné miesto na uloženie v byte. To záleží podľa druhu zasadených rastlín a ich potrieb, najmä čo sa týka svetelných podmienok,“ vysvetľuje Lenka. Dodáva, že do terária môžeme zasadiť akúkoľvek rastlinu, ktorá vyžaduje dostatočné množstvo vlahy „Najčastejšie používam machové koberčeky a rôzne druhy fitónie.“

Ak si netrúfate na výrobu vlastnej mini domácej záhrady, môžete si kúpiť hotovú. Košičanka Lenka Čujová ich vyrába spoločne so svojím známym pod názvom Flora Natura. Ich výrobky nájdete na stránke facebook.com/FloraNaturaDecoration.

Eva Barnišinová
Foto: Lenka Čujová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Minizáhradka v skle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems