Lajk pre literárny festival LiKE

| Film, Hudba, Kultúra, Literatúra, Pozvánky, Umenie | 28. 9. 2018

Festival LiKE spojí súčasnú literatúru, film, hudbu, divadlo a ďalšie žánre. Tretí ročník odkazuje na rok 1918 a vplyv Československej republiky na literárny život oboch národov. Multižánrové podujatie sa uskutoční od 19. do 20. októbra v Tabačke, Kine Úsmev, Kotolni a na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V roku 2016 sa uskutočnil pilotný ročník festivalu LiKE ako reakcia na chýbajúci literárny festival väčšieho formátu na východnom Slovensku. „Dobre etablovaný je napríklad Mesiac autorského čítania a veľa aktivít vyvíjajú aj miestne knižnice, zámerom LiKE-u však je neostať len pri literatúre, ale uvádzať ju do širšieho umeleckého a spoločenského kontextu,“ vysvetľuje jeden z organizátorov Martin Makara, člen občianskeho združenia literárnyklub.sk. Združenie práve pripravuje tretí ročník, ktorého hlavnou témou bude Sto rokov Československa: „Odkazujeme najmä na rok 1918, nakoľko vznik spoločnej republiky mal na literárny život oboch národov (a ďalších, ktoré prvú ČSR tvorili) významný vplyv. Filozofiou čechoslovakistov bol jednotný československý národ a jazyk v dvoch variantoch. Práve túto myšlienku reflektujeme v tohtoročnom vizuále, v ktorom sa ‚zlievajú‘ unikátne prvky češtiny a slovenčiny a zároveň sa vyzdvihuje to, čo máme spoločné.“

Literatúra, film, hudba, divadlo…
Festival aj tento rok spojí literatúru s multimédiami: „Už pri minulých ročníkoch sa nám osvedčili neobvyklé spojenia, napríklad autorského čítania či prednesu s videoprojekciou alebo tanečnou performanciou. Do programu zapájame rôzne druhy umenia. Tento rok sme nadviazali spoluprácu s Kinom Úsmev a počas dvoch festivalových dní budeme premietať filmy Pavla Juráčka, profily autorov, ktorí sa predstavili na Mesiaci autorského čítania, či dokument Spýtaj sa vašich, venovaný udalostiam augusta 1968. Na piatkový večer pripravujeme koncert legendárnej českej skupiny WWW. Chýbať nebude obľúbený formát Pecha Kucha so zameraním na literatúru a mimoriadnu radosť máme zo sobotnej prehliadky mestom Košice 1918 – 2018, ktorú povedie Mišo Hudák z Východného pobrežia. Priaznivci divadla sa môžu tešiť na inscenáciu Útek v réžii Róberta Mankoveckého a vizuálne umenie bude reprezentované výstavami Pohyb v nehybnosti či Status krajinára, “ hovorí Makara.

Významní hostia
Najdôležitejšiu časť programu tvoria čítania a diskusie s literátmi. Martin Makara neskrýva radosť z účasti poľskej autorky Katarzyny Surmiak-Domańskej: „Slovenskí a českí čitatelia ju môžu poznať vďaka knihe Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska, ktorá vyšla vlani v Absynte. Na festivalovom pódiu porozpráva o svojej skúsenosti s priamou účasťou na zjazde tohto neslávne známeho ‚klubu‘. Spomedzi domácich, a medzi nich rátame vzhľadom na tému aj českých autorov, spomeňme Mareka Šindelku s najnovšiu knihou Únava materiálu. Zaoberá sa v nej stále aktuálnou témou utečenectva, avšak popri sledovaní príbehu mladého muža na úteku na stránkach knihy pozorujeme aj ‚virtuálnu‘ Európu dneška. Tomáš Ulej predstaví tretiu knihu čitateľsky mimoriadne obľúbených aforizmov a chýbať nebude ani finalista tohtoročnej Anasoft litery Daniel Majling. Ten porozpráva o svojej komiksovej tvorbe i zbierke poviedok Ruzká klazika.“

Podrobný program, vstupné a miesta festivalu nájdete na facebookovej stránke LiKE festival a na webe www.likefestival.sk.

Názov LiKE možno čítať dvojako – ako „lajk“, ktorý poznáme z Facebooku a ktorý vo viacerých smeroch charakterizuje súčasnosť, a „like“ ako skratku od „literatúra v Košiciach“. Keďže sa festival profiluje multimediálne a usiluje sa o prezentáciu netradičných spojení a aktuálnych trendov, názov vyjadruje všetky dôležité vlastnosti tohto podujatia.

Gabriela K. Kuchárová


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Lajk pre literárny festival LiKE

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems