K medzinárodnej oslave nosenia detí sa pridajú aj Košice

| Deti, Pozvánky | 14. 9. 2018

Medzinárodný týždeň nosenia detí (1. – 7. október) je oslavou a osvetou nosenia v šatkách či nosičoch. Tento ročník prinesie podporné diskusie, nosičský trh a festival, pochod na Hlavnej ulici aj účasť na Medzinárodnom maratóne mieru.

Nosenie detí na hrudi, chrbte či dokonca boku nie je novodobým trendom, ale tradíciou, pretrvávajúcou už storočia takmer v každom spoločenstve. Stačí nazrieť do života rôznych pôvodných kmeňov či našich prastarých mám. Novodobá verzia nosenia vznikla v roku 1981 na Havaji, keď Rayner Garner vytvoril šatku s dvoma krúžkami pre svoju manželku. Odvtedy sa šatky i nosiče stávajú opäť populárnymi a počet ich prívržencov rastie. Nečudo, nosenie prospieva vývinu dieťaťa a vzájomnému vzťahu s jeho rodičom. Bábätko cíti vôňu mamky, počuje jej srdce, pozná jej pohyb, a to všetko ešte z obdobia, keď bolo v brušku. To všetko mu pomáha upokojiť sa a pokojne spať. Ako si však vybrať tú správnu šatku či nosič? Odpoveď nájdete na Medzinárodnom týždni nosenia detí.

Organizátorky MTND 2018, zľava Maťa, Kika, Lenka, Tinka, Suzie, Zuzka. Foto: Dedinská mať

Program
Medzinárodný týždeň nosenia sa prvýkrát uskutočnil v roku 2008 v Amerike, od čoho sa odvíja aj tohtoročný slogan „Nosenie je už desať rokov dôvodom na oslavu!“ Tá bude trvať od 1. do 7. októbra aj na rôznych miestach Košíc a začne sa v pondelok podpornou diskusiou pre rodičov v materskom centre Haliganda na KVP. Pokračovať bude utorkovým pochodom cez Hlavnú ulicu, stredajším divadlom pre najmenších v materskom centre Haliganda a štvrtok je voľný. V piatok sa celý program sústredí na Nosičský festival v Tabačke/Kulturfabrik. Jeho súčasťou bude tombola, sprievodný program a prednášky na rôzne témy, napríklad aj o spánku detí. V sobotu sa chystá obľúbený nosičský trh, kde môžete šatky nielen kúpiť, ale aj skúsiť a v nedeľu sa nosiaci rodičia so svojimi deťmi zúčastnia Minimaratónu na Medzinárodnom maratóne mieru. Program s konkrétnymi časmi nájdete na s. 13 alebo na www.facebook.com/ETNaMTND2017Kosice.

Redakcia


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: K medzinárodnej oslave nosenia detí sa pridajú aj Košice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems