Festival Jeden svet si pripomenie Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

| Film | 28. 9. 2018

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa uskutoční od 15. do 18. októbra v Košiciach a opäť otvorí témy slobody, demokracie a ľudských práv. Aktuálny 19. ročník je venovaný spomienke na Jána a Martinu, no uvidíte aj silné príbehy ďalších ľudí, ktorí ukázali odvahu a potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu.

Na festivale sa premietne až 60 filmov, rozdelených do 6 sekcií – hlavná súťaž Slovensko a Česko za ľudské práva, Hrdinovia a hrdinky, Máte právo vedieť, Slepá škvrna, Uhoľ pohľadu a Jeden svet deťom.

Za ľudské práva
Hlavná sekcia súťažných filmov Slovensko a Česko za ľudské práva ponúkne kolekciu 15 nových slovenských a českých dokumentárnych filmov uplynulého roka, tri z nich budú mať na festivale slovenskú premiéru. O víťazovi spoločne rozhodnú slovenská režisérka a producentka Iveta Grófová, britský režisér a producent Mike Chamberlain, ktorý tvorí pre medzinárodné stanice ako BBC, Arte či HBO, a český režisér a pedagóg Václav Kadrnka. Ich úloha nebude ľahká, vyberať budú spomedzi silných príbehov, ktoré divákom ukážu, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou, prečo majú slovenskí občania za rovnaké peniaze ako okolité štáty menej zdravia, ako vyzerá novodobé otroctvo v nemocničnej práčovni či za pokladnicou v supermarkete, ako si ničíme životné prostredie, aké predsudky máme voči ľuďom s Downovým syndrómom, ako zasiahol 21. august 1968 do života okupantov i obetí či ako jedno cirkusové predstavenie zbavilo „bielych“ aj „čiernych“ predsudkov. Medzi súťažnými snímkami bude aj dokumentárna séria Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Štyri filmy (Biomasaker, Zdravie za milión, Pezinská skládka, Xenofóbia) predstavia držiteľov ocenenia za odvážny občiansky čin.

Z filmu Biomasaker. Foto: archív festivalu Jeden svet

Hrdinovia, sloboda, deti
Nesúťažná sekcia Hrdinovia a hrdinky chce divákom ukázať silu angažovaného jednotlivca, ktorý svojím konaním a zanietenosťou dokáže meniť celospoločenské dianie a myslenie. Sekcia Máte právo vedieť prinesie kultové snímky o kľúčových dejinných okamihoch, Slepá škvrna odhalí fenomény, ktoré nás oberajú o slobodu, sú okolo nás, napriek tomu ich nevidíme. Uhoľ pohľadu zaostrí na slobodu médií, hoaxy či zber súkromných dát a Jeden svet deťom ponúkne populárno-vzdelávacie filmy pre školákov, spojené s diskusiami.

Z natáčania snímky Pezinská skládka. Foto: archív festivalu Jeden svet

Aby sme nezabudli
Celý festivalový program je spomienkou a pripomienkou na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Na túto tému vznikol aj dokument mladého režiséra, scenáristu a absolventa VŠVU Jakuba Šuvadu 100 rokov Československa – Osudy slobody. Krátka snímka stvárňuje slobodu v období 100-ročného Československa, ale primárne sa týka Jána Kuciaka, jeho vraždy a pochodov, ktoré nasledovali. Premiéru bude mať práve na festivale Jeden svet.

Viac info o festivale a vstupnom nájdete na www.jedensvet.sk.

Redakcia


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival Jeden svet si pripomenie Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems