Biela noc učí ľudí, ako sa správať k umeniu

| K13 a VÝMENNÍKY | 28. 9. 2018

Biela noc už po deviatykrát priblíži Košičanom súčasné slovenské i svetové umenie. A to takmer tridsiatimi originálnymi inštaláciami. Návštevníci môžu preliezať obrou pavučinou, preletieť nočnou oblohou či sa prejsť nekonečným tunelom. S umeleckou riaditeľkou Zuzanou Pacákovou sme sa porozprávali o tohtoročných „bielonočných“ novinkách, headlineroch i vandalizme počas festivalu.

Zuzana Pacáková. Foto: Michaela Eliáš

Ako vníma Bielu noc jej riaditeľka?
Je mojím každodenným životom. Festivalom žijem počas celého roka, je súčasťou mňa, mojej rodiny, práce, záľub… Jedna Biela noc sa končí a ja pracujem na ďalšej. Už teraz robím s tímom na budúcoročnej – bookujeme niektoré diela, priestory. Festival je proces, ktorý sa vyvíja počas celého roka.

Biela noc vstúpi 6. októbra do deviatej „sezóny“. V čom vidíte jej najväčší posun?
Prvý rok sme pracovali len s lokálnymi umelcami, študentmi. Postupne sme sa rozvíjali. Dnes Biela noc pôsobí na medzinárodnej scéne, patrí medzi festivalovú umeleckú špičku. Veľký posun vidieť aj u návštevníkov. Postupne sa učia, ako sa správať k umeniu. Majú isté „nároky“. Už neočakávajú, že počas Bielej noci budú búchať ohňostroje, prídu laseroví tanečníci a do toho nejaký alegorický voz. Vedia, že idú na umelecký festival. Oboznámili sa s pojmami ako digitálne umenie, svetelná inštalácia či performancia. „Vstrebali“ do seba slovník. Teším sa, že pochopili, o aký druh podujatia ide a my tak každý rok privítame viac divákov. Súčasťou celého projektu sa taktiež stáva mladá generácia, ktorú si Biela noc „vychovala“. Títo ľudia boli pred deviatimi rokmi deťmi, pravidelne s rodičmi či kamarátmi chodievali na festival a dnes sa doň zapájajú ako brigádnici či dobrovoľníci. Taktiež mám radosť z klesajúceho vandalizmu. Návštevníci už neničia diela v takej miere ako počas prvých rokov, kedy bolo dokonca aj zopár krádeží. Avšak ľudia ešte stále nie sú zvyknutí na umenie vo verejných priestoroch. Že je potrebné správať sa k nim náležitým spôsobom. Mnohí si myslia, že keď sú to „územia nikoho“, tak tam môžu bez problémov odhodiť cigaretu či odpadky, posprejovať steny, zlomiť lavičku… Ale to vnímam ako celoslovenský problém, nielen košický. Je smutné, že sa musíme zaoberať takýmito základnými vecami. Našťastie, v súčasnosti už počas Bielej noci riešime minimum takýchto prípadov. Posilnili sme opatrenia, aby boli objekty a ich lokality v bezpečí. V posledných rokoch k tomu prispel aj BN pass – päťeurová vstupenka na diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore. Tak sme trochu „vyselektovali“ návštevníkov. Teda nie všetci majú prístup k inštaláciám vo vnútorných priestoroch. Tiež to pomohlo krehkejším dielam, situovaným do miestností, aby ich dav ľudí nepoškodil či nezhodil. Čiastočné spoplatnenie festivalu má pomôcť udržať Bielu noc aj do budúcich ročníkov.

Foto: súkromný archív

Festival sa po štvrtýkrát uskutoční aj v Bratislave. V čom je „východniarska“ Biela noc iná?
Bratislavčania v tomto roku festivalujú skôr, už 29. septembra, Košičania o týždeň neskôr, 6. októbra. Každé mesto si stráži svoj program, ktorý je typický pre jeho architektúru. Tiež pracujeme s lokálnymi umelcami a tí často vytvoria dielo špeciálne pre tú-ktorú Bielu noc. Časť inštalácií sa presúva, najmä zahraničné a headlinerské. A aj keď sú niektoré z nich rovnaké v Bratislave a Košiciach, situujeme ich do iných priestorov. Napríklad, minulý rok bol monumentálny svietiaci mesiac od Luka Jerrama umiestnený v Kunsthalle nad bazénom s vodou. Tam vyznel úplne inak ako v bratislavskej Medickej záhrade vonku medzi stromami. Teda aj samotné lokality menia charakter diela. Pre mňa je dôležité, aby divák, ak navštívi obe Biele noci, si z každého mesta odniesol iný zážitok.

Na aké novinky sa môžeme tešiť?
Každý rok prinášame iné objekty, lokality, atmosféru. Tentokrát bude menej inštalácií na Hlavnej ulici. Nie všetko musí byť zoradené na Hlavnej len preto, že tam sú ľudia zvyknutí chodiť. Diela sme rozmiestnili po trase vedúcej z Kasární do Tabačky a priľahlých lokalít ako Mestský park, Miklušova väznica, Stará bašta… Hľadali sme vhodné miesto k dielu a nie opačne. Zaujímavosťou je, že prvýkrát budeme pracovať s exteriérom Dómu svätej Alžbety. Pripravujeme svetelnú inštaláciu na vrchu Severnej veže. Veľkou novinou bude BN víkend – niektoré diela môžu návštevníci vidieť už od piatka 5. októbra až do nedele 7. októbra. Ich presný zoznam nájdete na stránke www.bielanoc.sk v sekcii BN víkend.

Zuzana je mamou dvojročného Tea, ktorý ju pravidelne sprevádza na festivaloch či výstavách. Foto: súkromný archív

Čo do Košíc prinesú tzv. headlineri?
Nádvorie VSG osvetlí viac než 5000 svetelných bodov. Tento pulzujúci objekt sa pohybuje niekoľkými smermi, vytvára dvanásťminútovú svetelnú sekvenciu s abstraktným príbehom a stojí za ním medzinárodné umelecké zoskupenie Squidsoup. Malí i veľkí návštevníci môžu preliezť po obrovskej sieti – pavučine na námestí pred Kulturparkom. Jej autorom je rakúske združenie Numen/For Use. Dielo japonského umelca Yasuhiro Chida s názvom Brocken 5.1 predstavuje svetelný objekt, prepichnutý 60 000 malými dierkami. Na Alžbetinej ulici vytvorí ilúziu, akoby ste leteli nočnou oblohou. Inštalácia odkazuje na tému absolútnej tmy, dnes už takmer vzácnosti, keďže najmä vo veľkých mestách jej je nedostatok. Spomeniem aj nekonečný svetelný audiovizuálny tunel Guillaume Marmina, pomenovaný Licht, mehr Licht! (Svetlo, viac svetla!), ktorý odzrkadľuje zážitky blízko smrti. Košický vizuálny kolektív NANO VJs originálnym spôsobom spracuje rozprávkové postavy v podobe veľkoplošnej projekcie na budove Štátnej vedeckej knižnice a svetelná inštalácia Braňa Bernára vytvorí v Mestskom parku magickú atmosféru. A to pomocou Landscape – digitálneho „zosilňovača“ prírodných procesov ako pohyb vetra či zvuk svrčkov.

Máte nejaké praktické rady, ktoré môžu pomôcť návštevníkom?
Odporúčam, aby si ešte pred festivalom naštudovali program. Zvyknem hovoriť, že každý nemusí vidieť všetko a ísť rovnakou trasou ako ostatní. Dôležité je vybrať si to, čo sa mu páči, čo ho zaujíma. Odporúčam zakúpiť si spomenutý BN pass, zahŕňa všetky interiérové inštalácie. Tiež by som chcela upozorniť návštevníkov na to, že podľa našich skúseností je Biela noc preplnená medzi 19:00 až 22:00. Takže tí, ktorí nemajú doma malé deti, bývajú bližšie pri centre alebo môžu vyraziť do mesta aj v noci, aby prišli na festival po desiatej. Veľmi nápomocná bude aj mobilná aplikácia Bielej noci.

Ako sa k nej dostaneme?
Bude k dispozícii v priebehu festivalového týždňa. A to zadarmo na App Store alebo Google Play, v slovenčine a angličtine. Nájdete v nej všeobecné info o Bielej noci, popisy inštalácií, program, praktické info, tipy či organizačné push-notifikácie priamo počas festivalu – kde je menej ľudí, kde nával – teda praktické veci. Taktiež bude obsahovať aj mapu.

Mapa bude k dispozícii aj v tlačenej verzii?
V rámci BN passu ju návštevník dostane k lístku. Ostatní si ju môžu vziať počas Bielej noci na vyznačených BN pointoch bezplatne alebo ju nájdu v pdf formáte aj na webe www.bielanoc.sk.  

Tradičným vyvrcholením festivalu je afterpárty. Kde sa bude konať?
V Tabačke na dvoch stageoch – vo Fabricafe a Veľkej sále. Vstupné je šesť eur a lístky zakúpite priamo na mieste. Párty sa začína o 22:00 a zahrajú viacerí DJ-i, napríklad Yanko Král, Ventolin, Malalata, Dalyb či DJ Galagha.

Ďakujem za rozhovor.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Biela noc učí ľudí, ako sa správať k umeniu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems