Až naprší a uschne

| Deti, K13 a VÝMENNÍKY, Veda | 14. 9. 2018

Čo tak prejsť sa vo vnútri búrkového mraku. Alebo vyskúšať si hlásenie počasia. Či si vypočuť absolútne ticho vo vesmíre. To všetko môžu deti od 4. októbra v Kasárňach/Kulturparku. Práve tam na ne čaká množstvo netradičných hier a zaujímavých informácií o zemskej atmosfére. Pozývame na poučnú a vtipnú výstavu Až naprší a uschne.

Výstava je poučná, zábavná a hravá. Jej odkaz je nasledovný: „Zemská atmosféra je v našej slnečnej sústave jedinečná, musíme si ju chrániť, lebo nie je žiadne iné miesto, kam by sa ľudstvo mohlo presťahovať.“ V piatich samostatných sekciách sa deti hravou formou zoznámia so slnečnou sústavou, zemskou atmosférou, vznikom vetra, cyklónov a tornád, systémom pomenovania mrakov a s predpoveďou počasia. Mnohé informácie doplnia významné diela svetoznámych maliarov ako Monet, Magritte či Botticelli.

Deti spôsobia potopu
Zaujímavosťou výstavy budú aj špeciálne objekty, napríklad hrmiaci a blýskajúci búrkový mrak. Vedeli ste, že jeden obsahuje až 31 000 ton vody a ak by sme ju chceli odviezť, potrebovali by sme 350 cisternových vagónov? Alebo že vo vákuu sa zvuk nešíri, a preto je vo vesmíre úplné ticho? To si dokonca môžu deti vypočuť pomocou špeciálnych slúchadiel. Hlasovým modulátorom reči zistia, ako znie ľudský hlas v atmosfére hélia. K dispozícii budú mať aj televízne štúdio, v ktorom si vyskúšajú hlásenie počasia zo špeciálnych máp. Z nich vyčítajú, kde budú padať fúriky a kde sa bude roztápať zmrzlina. Keďže jedným z celosvetových problémov je globálne otepľovanie, výstava upozorní tiež na túto skutočnosť. Ak nezastavíme roztápanie ľadovcov a zvyšovanie objemu skleníkových plynov v atmosfére, v priebehu najbližších rokov sa, podľa odborníkov, zdvihne hladina oceánov až o šesťdesiatšesť metrov. Takmer miliarda ľudí príde o svoje domy. Aby si to deti vedeli predstaviť, tak stlačením gombíka spôsobia na mape malú potopu. Naši predkovia pozorovali oblohu a vďaka tomu vedeli, ktoré javy signalizovali zmenu počasia. Napríklad, že červené zore znamenalo silný vietor. Svoje postrehy vyjadrili v pranostikách, ktoré si návštevníci môžu prečítať v Kulturparku. Deti sa dozvedia aj to, prečo Mesiac nemá plynový obal, ako vznikajú jednotlivé klimatické oblasti a prečo je zemská atmosféra dôležitá pri ochrane našej planéty pred meteoritmi aj smrtiacim ultrafialovým žiarením. Pomocou magnetu a železných pilín budú pozorovať magnetické siločiary.

Pre malých návštevníkov a ich rodičov bude výstava Až naprší a uschne otvorená od 4. októbra v Kulturparku (budova Bravo). Potrvá do 13. januára 2019. Vstupné je jedno euro. Viac informácií nájdete na www.k13.sk.

Projekt do Kulturparku prináša Medzinárodný dom umenia Bibiana. Autorom námetu, scenára a výtvarno-priestorového riešenia je Ondrej Slivka. Dramaturgičkou výstavy je Valéria Marákyová.

Redakcia
Foto: archív Medzinárodného domu umenia Bibiana


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Až naprší a uschne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems