Ako sa Róm „prepašoval“ do majority

| Kultúra | 14. 9. 2018

Košický herec a člen činohry ŠDKE František Balog prichádza so svojou prvou autorskou monodrámou. Stretli sa pri nej ľudia z piatich slovenských divadiel, herci skúšali desať hodín denne a výsledkom je situačná komédia Róm z perinky.

Hlavnou postavou komediálnej monodrámy je Róm. S divákmi sa podelí o svoje humorné a bizarné príbehy, cez ktoré sa postupne „prepracoval“ do majoritnej spoločnosti. „Situácie a pointy všetkých historiek sú úplne autentické a udiali sa presne tak, ako som ich vykreslil,“ hovorí herec, režisér a spoluzakladateľ divadla Actor pod Vežou František Balog. Priznáva, že niektoré postavy a udalosti zámerne prehnal, keďže hra sa prikláňa ku groteske. „Naša monodráma je svojím spôsobom samoliečbou s veľkým nadhľadom. Nemá pôsobiť nijako tragicky ani melancholicky alebo sentimentálne, ale práve naopak. Svojimi historkami má ľudí pobaviť. Hrám niekoľko postáv, s ktorými sa tento Róm stretol. Napodobňuje ich, vytvára ich charaktery, a tak vznikajú rôzne veselé situácie. Je to aj trocha one man show či stand up komedy.“ Balog vysvetľuje, čo sa ukrýva za názvom jeho autorskej prvotiny – Róm z perinky alebo ENTER THE MAJORITY: „Perinka je symbol nového života. Avšak nie je to iba narodenie dieťaťa, ale aj istá fáza, keď sa začnú meniť veci v živote.“

5 na 1
Na novinke divadla Actor pod Vežou sa podieľali členovia piatich slovenských divadiel. Herci skúšali „len“ jedenásť dní, ale až desať hodín denne. „Všetky naše aktivity išli bokom. Myslím si, že to malo význam. Cez príbehy má hra pôsobiť motivačne pre decká, ktoré majú podobný osud ako ja. Chceme povedať, že nezáleží na tom, či je človek modrý, ružový alebo fialový. Ale keď na sebe pracuje, dosiahne výsledok,“ vysvetľuje Balog a dodáva, že najsilnejším prostriedkom pre sebarealizáciu je motivácia, čo odznie aj v príbehu na javisku.

Monodrámu Róm z perinky alebo ENTER THE MAJORITY diváci uvidia 20. a 27. septembra o 18:30 v Radničnej sále Miestneho úradu mestskej časti Košice–Staré Mesto na Hviezdoslavovej 7. Vstupné je dobrovoľné.

Redakcia
Foto: archív Divadla Actor pod vežou Košice


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako sa Róm „prepašoval“ do majority

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems